Orzecznie TK ws. nowelizacji PiS o Trybunale Konstytucyjnym [RELACJA WIDEO NA ŻYWO]

Reporter TOK od godz. 13 relacjonuje na żywo ogłoszenie orzeczenia TK. Transmisja również na antenie radia TOK FM.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasDziś zakończy się dwudniowe posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie mają orzec, czy zmiany PiS w ustawie o TK są konstytucyjne.

Po godz. 13 transmisję będzie można zobaczyć pod TYM LINKIEM . Transmisja orzeczenia będzie też na antenie radia TOK FM.

O co całe zmieszanie?

Nowelizacja, którą zajmuje się TK, została uchwalona - przy sprzeciwie opozycji - przez Sejm 22 grudnia 2015 r. Senat nie wniósł do niej poprawek. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 28 grudnia 2015 r. Jeszcze tego samego dnia ustawę opublikowano i - z uwagi na brak vacatio legis - tym samym weszła ona w życie.

Nowela stanowi m.in., że TK co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej 9 sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą. W składzie 7 sędziów będą badane skargi konstytucyjne, pytania prawne sądów oraz sprawy zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała zgody ustawy. Terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w TK według kolejności wpływu.

DOSTĘP PREMIUM