?Prezes Kaczyński pozytywnie nastawiony" - negocjacje ws. ust. o medycznej marihuanie

- Jeśli zrobiono to, by ulepszyć życie pacjentów, to biję brawo. Ale byłoby straszne, gdyby zrobiono to, żeby ?uwalić? projekt ustawy - tak Piotr Liroy-Marzec komentował decyzję o refundacji leków z marihuaną. Wg posła, jedynym sposobem rozwiązania problemów chorych, korzystających z pochodnych marihuany, jest przyjęcie ustawy. O poparciu rozmawiał z prezesem PiS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Byłem mile zaskoczony. Prezes Kaczyński był pozytywnie nastawiony. Spotkanie świetnie się udało, tak jak późniejsze rozmowy z posłami PiS - mówił Piotr Liroy-Marzec w TOK FM.

Wg relacji posła Kukiz'15, prezes PiS jest gotów poprzeć projekt ustawy, jeśli nie będzie tam "żadnych furtek dla rekreacyjnego" palenia marihuany.

- Takich furtek w projekcie nie ma. - Ustawa to praca dla ludzi chorych. Nie chodziło nam o to, żeby wszyscy nagle mogli sobie jarać - zapewniał.

"Jeśli będą chcieli "uwalić" projekt, to..."

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", od piątku leki, w których składzie jest lecznicza marihuana, są refundowane. Decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia.

- To super. Ten news jest świetny. Kiedy ta informacja gruchnęła, odebrałem masę telefonów od ludzi chorych, ich bliskich, od lekarzy. To świetne uzupełnienie naszego projektu. Ale sama decyzja nie rozwiązuje sprawy.

Dlaczego? Bo decyzję o refundacji zawsze można cofnąć.

Poseł Liroy-Marzec nie chce brać pod uwagę czarnego scenariusza. I tego, że za decyzją MZ stoi polityka.

-Jeśli to jest zrobione po to, by ulepszyć życie pacjentom, bije brawo i podam rękę każdemu z PiS. Ale byłoby straszne, gdyby zrobiono to, by "uwalić" projekt ustawy. Nie wiem, czy PiS by na tym zyskał... Te wszystkie matki chorych, byłyby dla nich trudnym tematem. Igranie z cierpieniem i życiem ludzi, to balansowanie na bardzo śliskiej krawędzi, na ostrzu brzytwy - ocenił w rozmowie z Aleksandrą Pezdą w TOK FM.

Według badań, przeprowadzonych na zlecenie Radia TOK FM, portalu Wyborcza.pl i Fundacji Krok Po Kroku, 68 proc. Polaków opowiada się za medycznym stosowaniem marihuany.

TOK FM PREMIUM