"Mamy do czynienia z sytuacją wręcz rewolucyjną! Lekceważenie wyroku TK to de facto zmiana ustroju"
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Widzę wiele analogii między obecną a tamtą sytuacją. Myślę, że to jest dokładnie tego rodzaju mechanizm, który powinien być zastosowany - mówił prof. Safjan.
Dokument przywoływany przez gościa "Poranka Radia TOK FM", to uchwała "w sprawie wykładni art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o Trybunale Konstytucyjnym, sygn. akt W 6/93".
W uchwale z 20 października 1993r. stwierdzono, że jeśli Sejm, wbrew obowiązującym przepisom, nie rozpatrzy orzeczenia TK w ciągu pół roku, to "orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności ustawy z Konstytucją, (...) ma moc obowiązującą i powoduje uchylenie ustawy z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw obwieszczenia Prezesa Trybunału Konstytucyjnego o utracie mocy obowiązującej ustawy".
"To de facto zmiana konstytucji"
Prof. Marek Safjan nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z "fundamentalnym problemem ustrojowym". - Powiedzmy sobie szczerze, bez Trybunału Konstytucyjnego Polska nie ma konstytucji! Nie ma żadnej kontroli nad władzą wykonawczej.
Zdaniem b. prezesa TK, a dziś sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, spór wywołany przez PiS jest "zakwestionowaniem najważniejszego dorobku myśli demokratycznej po II wojnie światowej". - To w gruncie rzeczy zmiana konstytucji, bez trybu dla tego wymaganej. Mamy do czynieni z sytuacją wręcz rewolucyjną.
"Wierzę w niezależność i uczciwość sędziowską"
Decyzje TK w sprawie zgodności z konstytucją ustaw mają bezpośrednie przełożenie na działalność sądów powszechnych. Znaczenie ma więc też decyzja rządu o niepublikowaniu wyroków trybunału.
- Wierzę głęboko w niezawisłość sędziowską. Nie wyobrażam sobie, żeby którykolwiek z sędziów stosował w orzekaniu zakwestionowane przez TK ustawy. Bez względu na to, że nie zostaną opublikowane Jest przekonany, że sędziowie mają głębokie poczucie niezawisłości i wiedzę, dotyczącą hierarchii norm prawnych - mówił prof. Safjan.
Jak ocenił były prezes TK, mimo bardzo silnej pozycji ministra sprawiedliwości, "nikt sędziom nie zabiera niezawisłości, rozumianej jako orzekanie na podstawie konstytucji i ustaw".
Ziobro: Orzeczenie TK nie ma mocy prawnej i nie jest wiążące (źródło: TVN24/x-news)
DOSTĘP PREMIUM
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Nie tylko willa. MEiN przeznaczył 500 tys. złotych na docieplenie kościoła. "Tą sprawą powinny zająć się służby"
- "Z 40 jeńców Rosjanie wykastrowali ponad połowę". Polscy ratownicy idą w ogień Putina
- PiS wycofuje się z "podatku od zbiórek". Morawiecki: Dałem jasne dyspozycje
- PiS nie zdąży zamieszać przy wyborach? Ekspert podaje ważne terminy i mówi o "ciszy legislacyjnej"
- FBI w wakacyjnym domu Joe Bidena. W tle niejawne dokumenty. "Pełne wsparcie i współpraca"
- Turcja zablokuje Szwecji i Finlandii drogę do NATO, nawet gdyby Rosja planowała atak. "Nasze stanowisko się nie zmieni"
- Rafał Baniak zatrzymany przez CBA. Były wiceminister skarbu "uważa się za osobę niewinną"
- Lawina w Himalajach. Zginęło dwóch polskich narciarzy