Zalewska w TOK FM: Matura z religii? Oczywiście, że tak. To taki sam przedmiot jak inne [POSŁUCHAJ]

- Religia jest przedmiotem dyskryminowanym. Religia jest potrzebna tym, którzy zdają na teologię lub zdają do seminarium - minister edukacji Anna Zalewska była gościem Aleksandry Pezdy w TOK FM.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasAnna Zalewska była gościem Aleksandry Pezdy w TOK FM. Rozmawialy o "dobrej zmianie" w szkole, 6-latkach, darmowym podręczniku, który był wprowadzony przez poprzednią ekipę.

Jednym z tematów była matura z religii. Od lat jej wprowadzenie nalegają biskupi. - Religia jest przedmiotem dyskryminowanym . A jest potrzebna tym, którzy zdają na teologię lub zdają do seminarium - cytowała Zalewską Pezda.

- Mamy konstytucję, rozdzielność Kościoła i państwa, mamy konkordat. Jesteśmy zobowiązani do takiego konstruowania zajęć, żeby były lekcje religii - mówiła Zalewska w TOK FM.

- Matura z religii? Oczywiście, że tak. Mnóstwo osób zdaje na uczelnie teologiczne. Każdy ma prawo wybrać jako nieobowiązkowy przedmiot na maturze, żeby startując na uczelnię pochwalić się nim - tłumaczyła minister edukacji.

- Jak przygotować podstawę programową i program maturalny? Kto miałby to robić? Kto miałby egzaminować? Kościół? - dopytywała Pezda.

- Lekcje religii są takimi samymi przedmiotami jak wszystkie inne - tłumaczyła minister Zalewska. Jej zdaniem "katecheta lub ksiądz jest takim samym członkiem rady pedagogicznej". - Ale dyrektor katechety nie może odwołać - zwróciła uwagę Pezda. Minister Zalewska przyznała, że to szczegóły, poza tym żadnych decyzji jeszcze nie ma, a sprawa matury na religii jest "przedmiotem debaty".

Czy powinna zostać wprowadzona matura z religii

TOK FM PREMIUM