Giertych o pacie ws. TK i "jedynej szansie, żeby plan Kaczyńskiego nie wypalił"

- PiS idzie w kierunku, żeby wygasić Trybunał Konstytucyjny - ocenił Roman Giertych w TOK FM. - Wtedy będą mogli przejść do następnego etapu rewolucji, czyli uporządkowania dobrej zmiany w sądach - dodał były wicepremier.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Prezes powiedział, że nie opublikuje wyroku Trybunału Konstytucyjnego - mówił na antenie TOK FM Roman Giertych na pytanie, czy rząd opublikuje najnowsze orzeczenie TK. - A jak prezes powiedział, to już mamy stanowisko rządu wyjaśnione - dodał były wicepremier i minister edukacji.

- PiS w tej chwili idzie w kierunku, żeby wygasić TK, doprowadzić do tego, aby za chwilę było tam mniej sędziów niż w przewidzianym 9-osobowym składzie - zaznaczył Giertych.

W tej sytuacji, jak zaznaczył prawnik, "wyroki składów 5-osobowych będą uznane za mniej wiążące". - PiS będzie mógł przejść do następnego etapu rewolucji, czyli uporządkowania dobrej zmiany w sądach - powiedział były przewodniczący Ligi Polskich Rodzin.

"Obecna sytuacja sprzeczna z konstytucją"

Giertych "zachęcał" Rzecznika Praw Obywatelskich i posłów opozycji, by rozważyli ponowne zaskarżenie przepisu ustawy. Wskazuje on na obowiązek zaprzysiężenia sędziów przez prezydenta . - Ten obowiązek nie wynika z konstytucji. Obecna sytuacja, tworząca dla prezydenta prawo weta w stosunku do wyboru sędziów TK, w moim przekonaniu jest obiektywnie sprzeczna z konstytucją - mówił Giertych.

- Zgodnie z opinią Komisji Weneckiej kadencja członków TK rozpoczyna się z chwilą ich wyboru przez Sejm. Zaprzysiężenie przez prezydenta ma charakter ceremonialny, a nie formalny - zauważył Piotr Kraśko.

- Zachęcałbym TK do szybkiego rozpoznania tego wniosku wraz z klauzulą, by wyrok wszedł w życie z dniem ogłoszenia, a nie z dniem publikacji - podkreślił Giertych. - To jedyna szansa, żeby plan Kaczyńskiego nie wypalił - dodał polityk.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM