#Dobrazmiana w TVP nie taka dobra: Standardy w dół. To akcja polityczna [POSŁUCHAJ]

- Obserwuję programy informacyjne, jak one zmieniły swoje oblicze. Ta zmiana jest na gorsze, pogorszyły się standardy jeśli chodzi o obiektywizm, widzę, jak zmienił się garnitur ekspertów - mówił prof. Janusz Adamowski w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasProf. Janusz Adamczewski w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u mówił o sytuacji zawodowej dziennikarzy - połowa z nich pracuje na tzw. śmieciówkach, umowach o dzieło. - Środowisko jest rozkawałkowane, rozpolitykowane - uważa prof. Adamowski, medioznawca, dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.

Łup wojenny

- Media publiczne zawsze padały łupem zwycięzców. Paradoks polegał na tym, że kto miał media publiczne ten przegrywał wybory. Wydaje się, że ustawodawca nienależycie zabezpieczył finansowo media publiczne, co zmusiło je do poszukiwania komercyjnych pieniędzy. To zmusiło media publiczne do walki z mediami prywatnymi, bo ten "tort" jest ograniczony. Ściganie się z mediami komercyjnymi skończyło się szukaniem cięć i dramatycznym obniżeniem jakości programu - tłumaczył w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u prof. Adamowski.

Piotr Maślak, sam stracił pracę po tym, jak władzę w TVP objął Jacek Kurski. - Mamy około setki zwolnionych dziennikarzy z powodów nie do końca jasnych. Każdy, kto próbuje zachować resztki rzetelności (chodzi o sprawę wydawczyń z TVP Info), uczciwości i obiektywizmu, może być zwolniony - mówił.

- Władza uczyniła z przejęcia mediów publicznych jeden z priorytetów - komentował Adamowski. Zwrócił uwagę, że zmiany są nie tylko kadrowe, ale i prawne. Zmieniana będzie bowiem ustawa medialna.

- Widać wyraźnie, kim zwalniani są zastępowani - ludźmi z mediów ewidentnie związanych z partią rządzącą. To akcja polityczna. Obserwuję programy informacyjne, jak one zmieniły swoje oblicze - poczynając od czołówki, przez prowadzących. Ta zmiana jest na gorsze, pogorszyły się standardy jeśli chodzi o obiektywizm, widzę, jak zmienił się garnitur ekspertów - dodał.

Czystki w TVP? Kurski zaskakuje. "Przecież nikogo nie zwolnionio..."

DOSTĘP PREMIUM