Owsiak, Bodnar i KOP, Bachański, Gudaniec. Mamy nominacje do nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za 2015 r.

W szóstej edycji Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za ?wyjątkowy wpływ na rzeczywistość? nominowani zostali: Jerzy Owsiak, dr Marek Bachański i Dorota Gudaniec oraz Adam Bodnar i Koalicja Organizacji Pozarządowych. Nagrody będą wręczone 5 kwietnia br. w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Statuetkę, którą otrzyma laureat, zaprojektowała Paulina Antoniewicz.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasOd sześciu lat Radio TOK FM przyznaje swoją nagrodę osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które w minionym roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość.

Za działalność w 2015 roku do Nagrody Radia TOK FM nominowani zostali:

- Jerzy Owsiak - za zbudowanie pozytywnego, optymistycznego ruchu.

- dr Marek Bachański i Dorota Gudaniec - za upór, cierpliwość i nieustanną walkę na rzecz legalizacji medycznej marihuany

- Adam Bodnar i Koalicja Organizacji Pozarządowych - za akcję "Nasz rzecznik" i umiejętność pracy ponad podziałami, wypromowanie osoby, która od lat walczy na rzecz słabszych i doprowadzenie do wyboru pierwszego RPO, którego kandydatura nie była wysunięta przez polityków.

Nominowanych wybrała redakcja Radia TOK FM spośród propozycji zgłaszanych zarówno przez słuchaczy, jak i gości stacji. Zwycięzcę wskaże Kapituła Nagrody w składzie: Robert Biedroń (ubiegłoroczny laureat wyróżnienia), Kamila Ceran, Marta Frej, Piotr Kraśko, prof. Andrzej Leder, dr Anna Materska-Sosnowska, Ignacy Morawski, Janina Paradowska, dr Patrycja Sasnal, Ewa Siedlecka, prof. Jerzy Vetulani, Dominika Wielowieyska, Jan Wróbel, Piotr Zorć oraz Jacek Żakowski.

Wręczenie Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk odbędzie się 5 kwietnia 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Wieczór uświetni występ Marii Peszek - "Maria Peszek - mini KARABIN set". Artystka wydała 26 lutego br. nowy album "Karabin", który zawiera 11 piosenek o wolności, nienawiści i prawie do bycia innym. Partnerami gali są: KPMG, Raiffeisen POLBANK i Muzeum Historii Żydów Polskich.

Posłuchaj audycji z udziałem nominowanych do nagrody radia TOK FM >>

Zeszłorocznym laureatem Nagrody Radia TOK FM został Robert Biedroń. - Nasz tegoroczny laureat wbrew wszelkim uprzedzeniom, swoją bezpośredniością, uczciwością i jawnością działania, jawnością w każdej dziedzinie życia, także osobistego, przekonuje do siebie nawet najbardziej nieprzekonanych: zwyczajnie robi to, co zapowiedział i do czego został wybrany - mówiła Kamila Ceran, naczelna radia, wręczając Robertowi Biedroniowi nagrodę. Pierwszym laureatem Nagrody Radia TOK FM był Michał Boni, doceniony m.in. "za rozum, wrażliwość społeczną i wielki takt przy organizowaniu państwowych uroczystości po katastrofie smoleńskiej" oraz to, że "jako jedna z niewielu osób aktywnych w życiu politycznym rozumie i wdraża w praktyce sens pojęcia polityka". W roku 2012 nagroda została przyznana Danucie Wałęsie m.in. za "za odwagę napisania książki o tym, co to znaczy być kobietą w Polsce". W 2013 - Katarzyna Szymielewicz i Fundacja "Panoptykon" - "za czujność i podjęcie walki w ważnych i nie zawsze łatwych czy medialnie popularnych sprawach". Rok później laureatem został płk Krzysztof Olkowicz za to, że "zachował się jak człowiek, który żyje w kraju, gdzie prawo działa według zasady dobra i słuszności". A dokładniej - za wpłacenie 40 zł grzywny za osadzonego w areszcie chorego psychicznie mężczyznę

Patronką wyróżnienia jest Anna Laszuk, dziennikarka Radia TOK FM. Redakcja upamiętnia w ten sposób przedwcześnie zmarłą koleżankę oraz jej odwagę w przełamywaniu stereotypów, zaangażowanie, pasję, z jaką podejmowała walkę o prawa człowieka, szczególnie prawa kobiet i mniejszości.

Więcej informacji na temat na stronie: nagroda.tokfm.pl i www.tokfm.pl oraz na Twitterze @Radio_TOK_FM pod hashtagiem #nagrodaTOKFM.

Rozmowa z Jurkiem Owsiakiem

Rozmowa z dr. Bachańskim i Dorotą Gudaniec

Rozmowa z Adamem Bodnarem

DOSTĘP PREMIUM