PO zaskarżyła do Trybunału ustawę o prokuraturze. Klich: Obawy o naciski

Platforma Obywatelska złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego na ustawę o prokuraturze. To ustalenia TOK FM

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Senatorowie PO uważają, że przepisy przeforsowane na początku roku przez PiS są niezgodne z ustawą zasadniczą. W uzasadnieniu skargi czytamy, że stworzenie unii personalnej pomiędzy funkcją Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego niekorzystnie wpływa na niezależność prokuratury. Ale - jak tłumaczy Bogdan Klich, senator PO - chodzi także o nadzwyczajne kompetencje, które ustawa ministrowi Ziobrze przydaje. Mając takie instrumenty nacisku, każdy minister sprawiedliwości, może wywierać dowolną presję na prokuratorów - mówi Bogdan Klich.

Prokurator generalny musi być apolityczny

Skarżący tę ustawę przypominają, że ponowne połączenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości zostało negatywnie ocenione przez Sąd Najwyższy, Krajową Radę Prokuratury i Krajową Radę Sądownictwa. Podkreślają, że prokurator generalny musi być apolityczny. PO nie ukrywa, że ma to też związek z wczorajszym listem ministra Zbigniewa Ziobry do sędziów Trybunału.

Łamane są zasady niezawisłości

- To niedopuszczalne praktyki, kiedy minister sprawiedliwości w jakikolwiek sposób ingeruje, a nawet grozi sędziom; wydaje się, że łamane są zasady niezawisłości sędziowskiej - powiedział radiu TOK FM Bogdan Klich.

Przypomnijmy, że Sejm przyjął nowelizację ustawy o prokuratorze autorstwa PiS pod koniec stycznia - przy sprzeciwie wszystkich klubów opozycyjnych.

Rzepliński odczytał pismo Ziobry skierowane do TK. "Prokurator generalny grozi nam konsekwencjami"

TOK FM PREMIUM