Nie wiesz, o co chodzi z kompromisem ws. TK? Prof. Wyrzykowski wyjaśnia. Chodzi o... władzę

- Koncepcja jest prosta, ale anachroniczna. To nie jest koncepcja państwa konstytucyjnego. I tu jest źródło sporu - były sędzia TK wyjaśnia przyczyny zamieszania tym, którzy się nie orientują, czemu mamy spór o Trybunał.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasProf. Mirosław Wyrzykowski, były sędzia Trybunału, jasno i klarownie wyjaśnił, czemu od kilku miesięcy trwa awantura o Trybunał Konstytucyjny. - U źródeł problemu jest koncepcja ustrojowa, którą realizuje większość parlamentarna. Polega ona na tym, że władza polityczna - Sejm, Senat i rząd nie mają mieć żadnych ograniczeń, które są określone konstytucji - mówił w Poranku Radia TOK FM Mirosław Wyrzykowski, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

- Źródłem jest koncepcja dobrze znana w okresie demokracji komunistycznej, że cała władza należy do ludu pracującego miast i wsi, który to lud jest reprezentowany w parlamencie. Lud nie może się mylić, zatem większość parlamentarna nie może się mylić . A skoro nie może dochodzić do pomyłek zbędny jest organ, który stałby na straży kontroli, poprawności, sensowności, racjonalności, legalności działania parlamentu. Koncepcja jest prosta, ale anachroniczna. To nie jest koncepcja państwa konstytucyjnego. I tu jest źródło sporu - wyjaśniał prof. Mirosław Wyrzykowski.

DOSTĘP PREMIUM