Kwiatkowski o mediach narodowych: Co po tym szaleństwie, co po PiS? Zostanie skorupa, a widownia odpłynie

- Abonament jest, misja jest skopiowana ze starej ustawy medialnej łącznie z wartościami chrześcijańskimi, tylko mediów publicznych już nie ma - komentował w Poranku TOK FM założenia tzw. dużej ustawy medialnej Robert Kwiatkowski. Były prezes TVP przestrzegał, że po ?dobrej zmianie? telewizja może stracić to, co najcenniejsze, czyli widzów.

Robert Kwiatkowski, były członek KRRiT, b. prezes TVP "dużą" ustawę medialna nazywa wprost "szwindlem konstytucyjnym", który doprowadzi do zaduszenia organu konstytucyjnego jakim jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, oraz da bardzo duże pieniądze dla mediów "dobrej zmiany".

Autor słynnej frazy "tyle misji ile abonamentu", obawia się, że telewizja narodowa zasilona blisko dwoma miliardami wpływów z opłaty audiowizualnej może spocząć na laurach, rozleniwić się i nie zwracać uwagi na oglądalność.

Media powinny wyznaczać standardy. Nie tylko dziennikarskie

- Media publiczne, media narodowe, w dobry tego słowa znaczeniu, powinny wyznaczać standardy nie tylko w dziedzinie etyki, czy zawodu dziennikarskiego, ale także standardy technologiczne czy cywilizacyjne. O tym w ogóle nie ma słowa w "dużej" ustawie medialnej. A TVP ma potężne archiwa, kontent, który można pokazywać, na tysiące sposób. Przecież jest internet. O tym się nie mówi, nie robi, jakby to nie miał żadnego znaczenia - podkreślał Kwiatkowski.

Były prezes TVP zwrócił uwagę, że to co najbardziej niepokoi po zmianach w mediach publicznych, to odpływ widzów do komercyjnych stacji.

Zostanie skorupa, a widownia odnajdzie się w mediach komercyjnych

- Co po szaleństwie jakim jest "dobra zmiana", co po PiS? Dzisiaj media publiczne padły ofiarą IV RP. Po zmianach zostanie struktura. Ale pytanie, co z widzami, co z ich przywiązaniem, z tradycją? A w mediach najważniejsi są nie dziennikarze, nie produkcja tylko widownia, a ta odpływa do mediów prywatnych. Za kilka lat zostanie skorupa, a widzowie będą się odnajdywać gdzie indziej - ostrzegał Robert Kwiatkowski.

Na tzw. "dużą" ustawę medialną składają się projekty ustaw: o mediach narodowych, o składce audiowizualnej i przepisy wprowadzające obie ustawy - złożone w Sejmie, jako propozycje posłów PiS.

Ich celem jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych, a także zastąpienie abonamentu rtv powszechną składką audiowizualną w wysokości 15 zł miesięcznie, ściąganą wraz z opłatą za prąd.

TOK FM PREMIUM