Kwiatkowski o mediach narodowych: Co po tym szaleństwie, co po PiS? Zostanie skorupa, a widownia odpłynie
Robert Kwiatkowski, były członek KRRiT, b. prezes TVP "dużą" ustawę medialna nazywa wprost "szwindlem konstytucyjnym", który doprowadzi do zaduszenia organu konstytucyjnego jakim jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, oraz da bardzo duże pieniądze dla mediów "dobrej zmiany".
Autor słynnej frazy "tyle misji ile abonamentu", obawia się, że telewizja narodowa zasilona blisko dwoma miliardami wpływów z opłaty audiowizualnej może spocząć na laurach, rozleniwić się i nie zwracać uwagi na oglądalność.
Media powinny wyznaczać standardy. Nie tylko dziennikarskie
- Media publiczne, media narodowe, w dobry tego słowa znaczeniu, powinny wyznaczać standardy nie tylko w dziedzinie etyki, czy zawodu dziennikarskiego, ale także standardy technologiczne czy cywilizacyjne. O tym w ogóle nie ma słowa w "dużej" ustawie medialnej. A TVP ma potężne archiwa, kontent, który można pokazywać, na tysiące sposób. Przecież jest internet. O tym się nie mówi, nie robi, jakby to nie miał żadnego znaczenia - podkreślał Kwiatkowski.
Były prezes TVP zwrócił uwagę, że to co najbardziej niepokoi po zmianach w mediach publicznych, to odpływ widzów do komercyjnych stacji.
Zostanie skorupa, a widownia odnajdzie się w mediach komercyjnych
- Co po szaleństwie jakim jest "dobra zmiana", co po PiS? Dzisiaj media publiczne padły ofiarą IV RP. Po zmianach zostanie struktura. Ale pytanie, co z widzami, co z ich przywiązaniem, z tradycją? A w mediach najważniejsi są nie dziennikarze, nie produkcja tylko widownia, a ta odpływa do mediów prywatnych. Za kilka lat zostanie skorupa, a widzowie będą się odnajdywać gdzie indziej - ostrzegał Robert Kwiatkowski.
Na tzw. "dużą" ustawę medialną składają się projekty ustaw: o mediach narodowych, o składce audiowizualnej i przepisy wprowadzające obie ustawy - złożone w Sejmie, jako propozycje posłów PiS.
Ich celem jest przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych, a także zastąpienie abonamentu rtv powszechną składką audiowizualną w wysokości 15 zł miesięcznie, ściąganą wraz z opłatą za prąd.
-
Śmiertelne potrącenie 19-latki. Jest wyrok w głośnej sprawie kierowcy autobusu
-
Niemcy wprowadzą kontrole na granicach z Polską. "To porażka rządu i prezesa Kaczyńskiego"
-
Zapytaliśmy Polaków o partie drugiego wyboru. "Wyniki frustrują sztabowców Prawa i Sprawiedliwości"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Sprawdziliśmy, co w sklepach myślą o powrocie handlu w niedzielę. Tusk rozwścieczył. "Co mu odbiło?!"
- Kontrole na granicy z Niemcami. "Rząd Scholza musi działać i robi to spektakularnie"
- "Chłopi" kandydatem do Oscara. "Zielona granica" miałaby większe szanse?
- Konfederacja leci w dół. "Mentzen lepiej wypadał na TikToku, niż w rzeczywistości"
- Czy w Polsce zabraknie paliwa? Orlen apeluje do kierowców
- Tragiczny wypadek na autostradzie A1. Nowe ustalenia biegłego