Cimoszewicz: Sędziowie TK powinni złożyć ślubowanie na piśmie

- Po ślubowaniu powinni być dopuszczeni przez Rzeplińskiego do orzekania, bo są ważnie wybranymi sędziami - mówił w Poranku Radia TOK FM Włodzimierz Cimoszewicz.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Nie ma cudów, musi być respektowane prawo - powiedział Włodzimierz Cimoszewicz w Poranku Radia TOK FM. W jego opinii, "wyroki Trybunału Konstytucyjnego są wiążące".

- Pani premier nie ma żadnej podstawy prawnej do tego, żeby oceniać, czy to są wyroki słuszne czy nie, ważne czy nieważne, żeby decydować o ich publikowaniu - zaznaczał. - Jest związana prawem, niech je wykonuje, niech prawo decyduje - dodał polityk.

Cimoszewicz zauważył, że konieczność zaprzysiężenia trzech sędziów wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu to "trudny problem". - Ale stworzony przez samego prezydenta i większość pisowską - podkreślił.

- Wobec bezprawnej odmowy ze strony prezydenta przyjęcia od nich ślubowania, sędziowie powinni złożyć ślubowanie na piśmie - mówił były premier. - Powinni być wtedy dopuszczeni do orzekania przez prezesa Rzeplińskiego, bo są ważnie wybranymi sędziami.

Jak dodał, zdaje sobie sprawę, że "byłaby co do tego kłótnia". - Ale Trybunał obradowałby w pełnym składzie - podkreślił.

TOK FM PREMIUM