Dworak w TOK FM: Media publiczne są partyjno-państwowe i reprezentują rację większości

15 zł, które zapłacimy miesięcznie na media publiczne/narodowe to zdaniem szefa KRRiT nie jest zły pomysł. Ale są dwa ?ale?.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Jan Dworak, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mówił w TOK FM mówił o projekcie ustawy medialnej, którą przygotował i przed kilkoma dniami złożył w Sejmie Krzysztof Czabański. - Mam mieszane uczucia. Jest kilka poważnych spraw - uszczuplenie uprawnień KRRiT, ciała konstytucyjnego, które odpowiada za wolność słowa w mediach - został wykreślony punkt mówiący o konieczności współdziałania Krajowej Rady z premierem rządu. - Ta współpraca ustanie - powiedział Dworak.

Nie ma nic przeciwko planowanej Radzie Mediów Narodowych, która przejęłaby pieczę nad mediami publicznymi. Uważa jednak, że byłoby niedobrze, gdyby odbywało się to kosztem uprawnień Krajowej Rady.

"Wiadomości" stronnicze

Prof. Maciej Mrozowski, medioznawca z SWPS, przygotował raport dot. głównego programu informacyjnego. Zwracał uwagę , że informacje przedstawiane są z perspektywy rządowej, a racje opozycji poprzedzane są uwagami typu "opozycja znowu jest niezadowolona" czy "znowu atakuje rząd". Z kolei materiał poświęcony komisji Macierewicza, jak zwrócili uwagę eksperci, realizowany był z perspektywy ministra obrony.

- Zaczyna być widoczne używanie anteny w politycznej walce. Stronniczość w "Wiadomościach" bierze się z tego, że jednej stronie się sprzyja, a drugiej nie. Media publiczne nie powinny tego robić - mówił Dworak.

Jestem za opłatą audiowizualną, ale...

- Byłem i jestem zwolennikiem opłaty audiowizualnej - mówił Dworak w TOK FM. - Ale pod warunkiem, że to program telewizji publicznej, która służy całemu społeczeństwu, nikogo nie traktują jako wroga, a teraz nimi nie są. Są mediami partyjno-państwowymi i reprezentują rację większości - mówił.

Drugi warunek jest rynkowy - te media, które dostaną dotację (szacuje się, że będą to 2 mld zł) powinny emitować w bardzo ograniczonym zakresie reklamy. - To uczciwe dla konkurencji komercyjnej - mówił Dworak.

- Media publiczne muszą być uwolnione od ścigania się o reklamy. Powinny myśleć jakością programu - dodał.

Jerzy Baczyński opłatę nazwał nowym podatkiem - "prądowym". Baczyński: 70 proc. obywateli musi zrzucić się na pis-owskie ministerstwo propagandy

"B. prezes TVP puszczał debilne kabarety z żartami o pierdzeniu i wpisywał to wszystko w misję"

DOSTĘP PREMIUM