Po Belce - Glapiński. Prezydent wyznaczył kandydata na prezesa NBP. Eksperci chwalą: To uspokoi rynki

- To jest dobra kandydatura. Na pewno uspokajająca rynki - ocenił w TOK FM Grzegorz Cydejko. Adam Glapiński to jeden z współzałożycieli Porozumienia Centrum, zasiadał w RPP, decyzją prezydenta Dudy - został członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Prof. Adam Glapiński przez sześć lat był członkiem Rady Polityki Pieniężnej, z rekomendacji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Myślę, że rada jest tak niezależnym gremium, że można się wyswobodzić ze struktur, w których się było - mówił w magazynie "EKG" Anna Mackiewicz z PAP i "Tygodnika Powszechnego".

Prof. Glapiński był praktycznie pewnym kandydatem na nowego szefa NBP, po tym jak w lutym prezydent powołał go do zarządu banku centralnego.

Karierę polityczną zaczynał w PC, pierwszym rządowym stanowiskiem był fotel ministra budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Prezesa NBP powołuje Sejm, kadencja trwa 6 lat. Obecny prezes banku centralnego prof. Marek Belka kończy kadencję 11 czerwca.

TOK FM PREMIUM