Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego? Niemczyk: Takie twory są w państwach totalitarnych [POSŁUCHAJ]

Wg ?Naszego Dziennika? PiS chce stworzyć superresort. Zdaniem Piotra Niemczyka takie twory są podobne do policji politycznej i z powszechnym bezpieczeństwem nie mają wiele wspólnego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Nasz Dziennik" napisał dziś, że PiS chce stworzyć nowy superresort . Na jego czele ma stanąć Mariusz Kamiński. Resort ma zjednoczyć polskie służby specjalne, cywilne i wojskowe.

- Nie rozumiem tego pomysłu. Od kilkudziesięciu lat wiadomo, że tego typu rozwiązania sprawdzają się w państwach totalitarnych - tam, gdzie podstawowym zadaniem służb bezpieczeństwa jest zabezpieczenie państwa policyjnego i stworzenie policji politycznej, a nie sensowne integrowanie informacji niezbędnych w demokratycznym państwie prawa - mówił w Połączeniu Piotr Niemczyk, specjalista ds. bezpieczeństwa. Jego zdaniem tam wszystko będzie tajne.

- Trudno mi sobie wyobrazić, że ten resort, który będzie odpowiadał za bezpieczeństwo powszechne - walkę z przestępczością gospodarczą, zorganizowaną, inną... To będzie typowanie zagrożeń terrorystycznych, których w Polsce nie ma, za to niechętny komentarz pod adresem rządu będzie uważany za intrygujący. To będzie bardziej policja polityczna - przewiduje Niemczyk.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM