"Jak pan się lokuje w polskim konflikcie między wariatami a złodziejami?". Zanussi: nie lokuję się

- Ani nie zachwyca mnie dobra zmiana, ani nie tęsknię za poprzednią ekipą - Krzysztof Zanussi był gościem Mikołaja Lizuta w "A teraz na poważnie".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Jak pan się lokuje w polskim konflikcie między wariatami a złodziejami? - pytał swojego gościa Mikołaj Lizut.

Zanussi: Nie definiuję tego tak i nie lokuję się. Nie jestem specjalnie zachwycony dobrą zmianą, ale nie patrzę ze łzami na zestaw ludzi, którzy odeszli od władzy. Przykro mi, że pewne zasady demokracji formalne są w pewnym stopniu zagrożone - mówił w TOK FM wybitny reżyser. - Ja bym się cieszył, gdyby w kulturze nastąpiła taka zmiana, żeby z monocentrystycznego systemu stworzył się system policentryczny - dodał Krzysztof Zanussi.

Jego zdaniem w kulturze rządzi "jeden układ, zestaw ludzi, koteria, która decyduje o wszystkim. Tak samo było w międzywojniu - powiedział w audycji "A teraz na poważnie".

- Wszyscy się radykalizują. W zasadzie też jest odmowa dialogu - dodał Mikołaj Lizut.

- To jest bardzo smutne. Staram się pilnować, żeby nie ulegać emocjom. Na szczęście jestem flegmatyczny z natury i nie reaguję szybko. Jeżeli trochę człowiek wyhamuje, to przechodzi do meritum, a nie wyraża wściekłości i nie chce przywalić w łeb przeciwnikowi - powiedział Zanussi.

Jego zdaniem dziś rozmowy polityczne są niemożliwe. - Fakty powinny być dla wszystkich jasne - co jest, a co nie jest. A potem rozmawiamy o tym, co jest dobre i o tym, co jest niedobre dla kraju, dla naszego rozwoju, w jakim momencie jesteśmy. Ten dialog zanika - stwierdził Zanussi.

Reżyser uważa, że podobna sytuacja jest "w polskim chrześcijaństwie, które było naszą siłą w czasach oporu". - Nie mam satysfakcji z poziomu naszej debaty również wśród chrześcijan. Ciekawsze myśli spotykam zagranicą - we Włoszech czy Hiszpanii. U nas jest cicha szarość . I nie słyszę głosu Kościoła w ważnych sprawach - w kwestii korupcji, układów wszystkich, które były i są. Społeczna nauka Kościoła w tych rejonach ma coś do zaproponowania - powiedział Zanussi.

Cała rozmowa do odsłuchania poniżej>>

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM