"Superfundusze" - nowa audycja od poniedziałku w TOK FM
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasCzym są ''SuperFundusze'', co to za pieniądze i dla kogo będą przeznaczone. Ministerstwo Rozwoju odpowiada: Fundusze Europejskie będą przeznaczone dla wszystkich tych osób, instytucji, firm, które w największym stopniu będą się przyczyniać do realizacji polityki rozwoju Polski. Czy skorzystać może każdy? Odpowiemy po kolei.
Unia Europejska jako wspólnota krajów znajduje się na różnych poziomach rozwoju i regularnie mierzy się z wieloma wyzwaniami. Niemniej, spora część tych wyzwań stanowi wspólny mianownik wszystkich państw członkowskich. Walka z bezrobociem, pomoc w rozwoju uboższych regionów, wzmacnianie gospodarek państw UE. Za to odpowiedzialne są właśnie fundusze europejskie - w Radiu TOK FM mówimy o nich: ''SuperFundusze''.
Więcej TUTAJ>>
Polska jest największym beneficjentem pomocy unijnej. Dowód? Proszę bardzo: z budżetu UE, w obecnej perspektywie finansowej, przeznaczono dla nas 105,8 mld euro. To łączna kwota, która uwzględnia wszystko, a więc i pieniądze na fundusze europejskie i na dwa filary w WPR czyli Wspólnej Polityce Rolnej.
Pewnie wielu z Was, zadaje sobie teraz pytanie, dlaczego Polska otrzymała fundusze europejskie i dlaczego ten zastrzyk finansowy był tak duży?
W okresie finansowania 2014-2020 Unia Europejska planuje zainwestować prawie 960 mld euro . Co jest priorytetem? Wzrost gospodarczy, zatrudnienie i konkurencyjność. Jednak wszystkim czynnikom które, mają bezpośredni wpływ na rozwój nowoczesnych gospodarek musi towarzyszyć innowacyjność. Nowatorskie usługi, technologie czy produkty powinny być priorytetem każdego przedsiębiorstwa, które myśli o silnej pozycji na rynku krajowymi i którego celem jest zdobycie klientów na rynkach zagranicznych.
Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, który będzie pierwszym gościem audycji ''SuperFundusze'' podkreśla, że to właśnie fundusze unijne pomogą wielu polskim firmom inwestować w nowoczesne rozwiązania, będą wspierały innowacyjne projekty.
W budżecie na lata 2014-20 zaplanowaliśmy w Polsce 6 krajowych programów operacyjnych zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju oraz 16 programów regionalnych zarządzanych przez Urzędy Marszałkowskie. WIĘCEJ>>
Wśród programów pojawiają się m.in. Program Infrastruktura i Środowisko na który przeznaczono najwięcej środków z unijnego budżetu. Skupi się na ochronie środowiska czy rozwoju infrastruktury technicznej kraju i bezpieczeństwie energetycznym. W czołówce plasuje się także Program Inteligentny Rozwój. To właśnie dzięki niemu zyskują najbardziej naukowcy i przedsiębiorcy, otrzymując wsparcie finansowe na prowadzenie różnych operacji badawczo-rozwojowych. Na podium znalazł się również ''Program Wiedza, Rozwój, Edukacja'', który adresowany jest m.in. do wszystkich młodych poniżej 30 roku życia pozostających bez pracy, którzy nie otrzymali należytego wykształcenia. Celem tego programu jest m.in. aktywizacja zawodowa wspomnianych wyżej Europejczyków.
-
Co Kaczyński zrobi po marszu 4 czerwca? Frasyniuk o możliwym "nokautującym ciosie"
-
Chińczycy strącili najbogatszego człowieka świata. To zły prognostyk dla gospodarki
-
"Roszczeniowe zetki" rozwścieczyły pracodawców. "Rozwydrzone dzieci, które nie dorosły do pracy"
-
Prezydent "jest klaunem ośmieszającym społeczeństwo". Orędzie nie poprawiło jego wizerunku
-
Nowa "wrzutka wyborcza" PiS z emeryturami. Ekspertka odsłania kulisy. "W strachu przed strajkami"
- Startuje cross-border.pl - KIG i Amazon pilotują eksport polskich MŚP
- "Niemiecki geniusz" w serialu, czyli (znowu) o aktorze w kryzysie
- Franciszek po operacji. Nowe informacje o stanie zdrowia papieża
- "Nie wiedzieli, co kradli". Z pociągu zniknęły cztery skrzynie z amerykańską amunicją, która miała trafić do Ukrainy
- Kolejny "występ" Adama Glapińskiego. Jak co miesiąc. O czym mówił szef NBP?