Morawiecki wyjaśnia, czemu Agencja Moody's nie obniżyła nam ratingu. I dyscyplinuje za "prowokacyjno-polityczne pytanie" o Kaczyńskiego

Wicepremier Mateusz Morawiecki uważa, że agencja Moody's nie obniżyła Polsce ratingu, bo zapoznała się z "planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki przyjechał w poniedziałek na Lubelszczyznę. Miał zaplanowane m.in. spotkanie z przedsiębiorcami, zwiedzanie PZL Świdnik, a także wykład dla studentów KUL. W trakcie wykładu mówił m.in. o tym, że rząd przygotowuje plan oszczędnościowy. Koś powie: nie ma już na czym oszczędzać. Zdaniem wicepremiera, to błędne myślenie, które jest w naszych głowach.

Dlaczego nie obniżyli Polsce ratingu? Wicepremier zna odpowiedź

Przed wykładem dla studentów wicepremier odbył krótkie spotkanie z dziennikarzami. Na pytanie TOK FM o rating Agencji Moody's odpowiedział, że ratingów nie należy przeceniać, choć trzeba je brać pod uwagę. Liczą się w kontekście międzynarodowym. - Dzisiaj ponad 65 procent długu państwowego jest w rękach zagranicznych inwestorów, więc nie możemy, ani nie chcemy sobie pozwolić na to, by w jakikolwiek sposób sytuację zdestabilizować. A zatem bierzemy to pod uwagę. Moody's nie obniżył tego ratingu, biorąc pod uwagę dość mocne fundamenty oraz perspektywy rozwojowe. Myślę, że przeczytali plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju - stwierdził Morawiecki.

"Perspektywy rozwojowe w Polsce są trudne"

Jego zdaniem, wpływa na to szereg czynników, m.in. wojna na Ukrainie, spowolnienie w Chinach i w strefie euro czy kryzys migracyjny. - Jeżeli spowolnienie w strefie euro będzie bardzo poważne, to na pewno bardzo ucierpimy, ale musimy się starać o to, by wzrost PKB był jak najzdrowszy. Nie tylko jak najwyższy, ale i najzdrowszy. To znaczy oparty o oszczędności krajowe, o inwestycje i długofalowy plan rozwojowy - powiedział Morawiecki. Przypomnijmy, że przed weekendem GUS podał tak zwany swój wstępny szacunek za pierwszy kwartał. Wynika z niego, że tempo wzrostu PKB w I kwartale 2016 roku zostało zahamowane.

Na pytanie TOK FM, czy po czterech pierwszych miesiącach roku, w których m.in. wprowadzono 500plus, nie ma zagrożenia dla budżetu wicepremier odparł, że nie ma planów żadnych zmian budżetowych.

Rząd szykuje nam plan oszczędnościowy

Wicepremier wygłosił dla studentów wykład pt. "Koncepcja odpowiedzialnego rozwoju". Mówił m.in. o oszczędnościach. Przyznał, że rząd pracuje obecnie nad planem oszczędnościowym. - I od orazu, jak ktoś tutaj powie: "no tak, ale z czego my mamy oszczędzać, jak jesteśmy biednym krajem", powiem tak: my oszczędzamy 7 procent PKB, a Wietnam, który jest trzy razy biedniejszy od nas oszczędza 30 procent PKB - stwierdził Morawiecki.

Jego zdaniem, oszczędzać można, tylko trzeba zmienić myślenie. - To jest bardziej w naszych głowach, a nie w naszych portfelach: czy stosujemy sarmacką politykę "zastaw się, a postaw się", czy też raczej mierzymy siłą naszego portfela to, na co nas stać i kłądziemy większy nacisk na oszczędności - powiedział wicepremier.

Nie zdradził, na czym polegają plany oszczędnościowe rządu. Powiedział jedynie, że będą znane w nabliższym czasie. - My taki program oszczędnościowy dotyczący elementów demograficznych, emerytalnych, kapitałowych, finansowych, bankowych, płynnościowych i przede wszystkim dotyczący przeciętnego portfela naszego obywatela zaproponujemy w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ponieważ na tym musi się opierać długofalowy rozwój - dodał minister Morawiecki.

Rządy jednego człowieka, który nie ponosi odpowiedzialności?

W trakcie spotkania na KUL padło też pytanie o Jarosława Kaczyńskiego. - Czy jest na świecie jeszcze jeden taki kraj, w którym rządzi jeden człowiek i nie ponosi odpowiedzialności? - zapytał jeden z uczestników. Co na to wicepremier? - Typowo prowokacyjno-polityczne pytanie. Rząd rządzi, parlament pełni swoją funkcję, a partia, która miała ogromne poparcie rządzi się swoimi prawami, więc ja uważam, że jest wszystko w jak najlepszym porządku - odpowiedział przedstawiciel rządu PiS.

Zobacz wideo

Znasz już rating Polski? Sprawdź swój osobisty rating [PSYCHOZABAWA] Jak dużo pracujesz? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM