Sąd pozwoli muzykom na związek zawodowy. O decyzji zdecydowała opinia TK
Decyzja Sądu Okręgowego umożliwi w niedługim czasie utworzenie związku zawodowego muzyków. Wśród pomysłodawców założenia związku są m.in. Krystyna Prońko, Romuald Lipko, Robert Chojnacki i Wojciech Konikiewicz.
- Do tej pory zbiorowość muzyków nie miała żadnego wsparcia, działała w pewnego rodzaju próżni - mówi Konikiewicz reporterce TOK FM.
O co ma walczyć związek? O sprawy emerytalne, ale też socjalne.
- Nasze państwo kompletnie nie zauważa, że życie muzyka polega na nieustannych, nieregularnych przepływach pieniędzy - na przestojach i na pracy. Są sytuacje, że przez kilka miesięcy nie zarabiamy nic po to, by w ciągu jednego miesiąca w toku szaleńczego wysiłku zdobyć jakieś większe środki. We Francji muzyk, który przez trzy miesiące nie ma koncertów, natychmiast udaje się do odpowiedniego organu władzy lokalnej i otrzymuje pieniądze, aby móc przeżyć - wyjaśnia Konikiewicz.
Trzy lata walki
Muzycy nie zrezygnowali z walki o związek, po tym jak w 2013 roku Sąd Rejonowy Lublin Wschód odmówił rejestracji. Złożyli odwołanie. I wtedy za sprawą sądu okręgowego w rozgrywce pojawił się TK.
W 2014 roku z "okręgówka" zapytała trybunał, czy przepis Ustawy o związkach zawodowych jest zgodny z konstytucją. Skoro ustawa zasadnicza nazywa wolność zrzeszania się jednym z podstawowych praw obywateli.
Dwa lata trzeba było czekać, aż TK zajął się pytaniem sędziów z Lublina. W kwietniu - w czasie politycznego kryzysu wokół sądu konstytucyjnego - odniósł się do lubelskiej sprawy. Nie wydał co prawda wyroku, tylko sprawę umorzył, ale z jednego bardzo konkretnego powodu. Chodzi o to, że TK nie wypowiada się dwa razy w podobnych sprawach. A w połowie w 2015 roku już raz w tym przedmiocie orzekał, uznając, że prawo do tworzenia związków powinny mieć też osoby na "umowach śmieciowych".
Decyzje TK "uznajemy za wiążące"
To, że sąd w Lublinie wziął pod uwagę stanowisko TK ma znaczenie symboliczne. Pisaliśmy o tym, że zdaniem min. Zbigniewa Ziobry, obecne rozstrzygnięcia TK nie mają mocy prawnej.
Sędziowie z Lublina nie mieli żadnych wątpliwości. - Postanowienie o umorzeniu, które zostało wydane w kwietniu jest dla nas wiążące. Stanowiło dla nas podstawę do podjęcia postępowania odwoławczego, które zostało zawieszone, na czas niezbędny do wydania wyroku przez trybunał - mówiła sędzia Beata Błotnik z Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Lublinie.
Formalność
Po decyzji lubelskiego sądu powstanie związku zawodowego muzyków to jedynie formalność. Musi tego dokonać sąd rejonowy.
- Spełni się za chwilę to, o co walczymy od kilku lat. Ten związek po prostu powstanie - mówi jeden z pomysłodawców założenia związku - Wojciech Wytrążek.
-
PiS znów obniży wiek emerytalny? Ekspert: Tym nie da się już wygrać wyborów
-
Ulewy oraz burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia dla kilku województw
-
Tusk czy Morawiecki? Polacy wskazali, który z polityków byłby lepszym premierem [SONDAŻ]
-
"5 tys. złotych wystarczy? A może to zbyt mała kwota?". Ile pieniędzy dają goście weselni?
-
Roksana bała się, że spotka ją to samo, co Dorotę z Nowego Targu. "W szpitalach leżą kobiety świadome, że grozi im śmierć"
- "Zwijała z ulic" polskich chłopców, by kopulowali dla III Rzeszy. Kim była Inge Viermetz?
- Iga Świątek gra z Czeszką Karoliną Muchovą w finale French Open. Ma szansę na czwarty w karierze wielkoszlemowy tytuł
- Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. "Zapasów jedzenia pozostało na dwa dni, brakuje wody pitnej"
- Boris Johnson ustąpił z funkcji posła. Były premier Wielkiej Brytanii ogłosił "natychmiastową rezygnację"
- Politycy nadużywający kłamstwa otrzymali "turbodoładowanie". "Pojawiła się możliwość oszukiwania społeczeństwa na masową skalę"