Ile osób przyjedzie na ŚDM do Krakowa? 2 mln? 1 mln? Na razie 230 tys. kupiło pakiet pielgrzyma, 600 tys. się zgłosiło

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, o Światowych Dniach Młodzieży. - Wydarzenia, które były w Brukseli i Paryżu sprawiły, że ludzie mają lekkie zahamowania przed przyjazdem na tego typu imprezy - ocenił.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasŚwiatowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

- Ilu pielgrzymów przyjedzie na Światowe Dni Młodzieży? - pytała w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. - Ok. 270 tys. ludzi potwierdziło i wpłaciło pakiet pielgrzyma - mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Pakiet pielgrzyma to opłata, którą wnoszą uczestnicy ŚDM. Do wyboru jest kilka opcji od 190 (sam transport i ubezpieczenie) do 760 zł (zakwaterowanie, wyżywienie, transport, ubezpieczenie i plecak pielgrzyma).

Majchrowski powiedział, że chęć udziału w Światowych Dniach Młodzieży zgłosiło ok. 600 tys. osób. - Wydarzenia, które były w Brukseli i Paryżu sprawiły, że ludzie mają lekkie zahamowania przed przyjazdem na tego typu imprezy - ocenił. Prezydent Krakowa szacuje, że będzie to 800-900 tys. osób. Początkowo szacowano, że do stolicy Małopolski przyjechać mogą nawet dwa miliony ludzi.

Zdaniem Majchrowskiego najbardziej problematycznie są kwestie z funkcjonowaniem komunikacji - władze Krakowa nie wiedzą, ilu pielgrzymów i z jakich kierunków będzie się do Krakowa zbliżało. - To jest na razie największe wyzwanie - powiedział prezydent Majchrowski.

Uroczystości ŚDM odbędą się w podkrakowskich Brzegach. - Moje prywatne zdanie jest takie, że one są ładne, piękne, ale nie nadają się na tego typu imprezę - powiedział Majchrowski. Zwrócił uwagę, że jest problem m.in. z drogami ewakuacji (z jednej strony jest Wisła, z drugiej autostrada, a z trzeciej nasyp kolejowy).

TOK FM PREMIUM