Prof. Safjan: Jeśli punktem wyjścia do uspokojenia KE ma być znany już projekt PiS, nie wróży to rozwiązaniu problemu

Jak ustaliło TOK FM, PiS chce, by już w przyszłym tygodniu Sejm zajął się nową ustawą o TK. Wg byłego prezesa trybunału, propozycje zawarte w ustawie nie dają nadziei na rozwiązanie kryzysu. - Trudno przewidywać, co będzie dalej. Ale komisarz Timmermans cały czas wychodzi z założenia, że ukaże się światełko w tunelu - mówił w TOK FM.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Według ustaleń reporterki TOK FM Karoliny Lewickiej, PiS złoży wniosek o poszerzenie porządku przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu, o punkt dotyczący nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

- Ten projekt wykazuje wszystkie wady stwierdzone już przez TK. Wydaje się, że jeśli punktem wyjścia ma być ten projekt, to nie wróżę rozwiązania problemu. Ale komisarz Timmermans cały czas wychodzi z założenia, że ukaże się światełko w tunelu - mówił prof. Marek Safjan w "Poranku Radia TOK FM".

Jak podkreślał były prezes TK - a dziś sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu - dla polskich władz ostre stanowisko Brukseli nie powinno być zaskoczeniem.

- Timmermans szereg razy powtarzał, że nie chodzi o ingerencję w suwerenne sprawy Polski, tylko o zastosowanie zasad traktatowych. Musimy to zrozumieć, Komisja Europejska ma obowiązek reagowania w sytuacjach, w kórych dostrzega zagrożenie zasad traktatowych.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM