Min. Szyszko chce wykreślenia Puszczy Białowieskiej z listy UNESCO. Resort: nie zamierzamy wnioskować o to

Jak dowiedział się nieoficjalnie reporter TOK FM, minister środowiska chce wnioskować do UNESCO o wykreślenie większej części Puszczy Białowieskiej z listy przyrodniczego światowego dziedzictwa ludzkości. Ministerstwo zaprzecza tym doniesieniom.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW sobotę kilkudniową inspekcję Puszczy Białowieskiej rozpoczynają eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Mają sprawdzić, czy zatwierdzone przez ministra środowiska trzykrotne zwiększenie wycinek zagraża tamtejszej przyrodzie, która jest obiektem światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Według informacji, do których dotarł reporter TOK FM, podczas spotkania z ekspertami minister środowiska Jan Szyszko chce wnioskować o zmianę statusu Puszczy Białowieskiej. Jego zdaniem powinna ona zniknąć z listy dziedzictwa przyrodniczego, a znaleźć się na liście dziedzictwa kulturowego . To zmniejszyłoby ograniczenia, jakie wpis na listę nakłada na gospodarkę leśną.

Od momentu objęcia stanowiska w rządzie Jan Szyszko konsekwentnie deprecjonuje wartość przyrodniczą Puszczy Białowieskiej, wbrew faktom powtarzając, że las ten posadzili w ciągu ostatnich dwustu lat ludzie.

Dwa tygodnie temu minister stwierdził, że wpisanie całej Puszczy Białowieskiej na listę przyrodniczego światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO było błędem.

Ministerstwo Środowiska w komunikacie na stronie internetowej zapewnia, że "nie zamierza wnioskować o wykreślenie Obiektu Światowego Dziedzictwa "Bialowieza Forest" z listy obiektów dziedzictwa przyrodniczego".

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM