Europejscy eksperci lustrują wycinkę: Chcemy wypracować rekomendację dla polskiego rządu ws. Puszczy Białowieskiej

Wizytujący Puszczę Białowieską eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody spotkali się w Białowieży naukowcami i organizacjami pozarządowymi. Ministerstwo środowiska do minimum ograniczyło możliwość kontaktu ekspertów z tymi, którzy krytykują wycinkę.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Chcemy wypracować rekomendację dla polskiego rządu ws. Puszczy Białowieskiej - poinformowali eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, którzy spotkali się dziś w Białowieży z naukowcami i organizacjami pozarządowymi. Resort do minimum ograniczył możliwość kontaktu ekspertów z tymi, którzy krytykują wycinkę w Białowieży.

Kilka tygodni temu minister środowiska zgodził się na trzykrotne zwiększenie liczby wycinanych w Puszczy Białowieskiej drzew. Zdaniem leśników powstrzyma to chrząszcza kornika, atakującego świerki. Zdaniem większości naukowców - zagrozi wyjątkowemu charakterowi Puszczy Białowieskiej. To ostatni las naturalny tej strefy klimatycznej na świecie.

Wycinkami zaniepokojone jest też UNESCO. Od dwóch lat cała Puszcza Białowieska znajduje się na przyrodniczej liście Światowego dziedzictwa ludzkości. Jest zarazem jednym polskim obiektem mającym ten prestiżowy tytuł.

Według ministra środowiska, wpisanie całej puszczy na listę UNESCO było błędem. Jan Szyszko uważa, że sam las ma umiarkowaną wartość przyrodniczą i powstał w wyniku działalności człowieka.

DOSTĘP PREMIUM