"Dziewuchy" wychodzą na ulice. 18 czerwca w Warszawie Marsz Godności

18 czerwca w Warszawie na ulice wyjdzie Marsz Godności. Patronuje mu grupa ''Dziewuchy Dziewuchom''. - Boimy się, że nasze prawa nie są zagwarantowane - mówiły w Weekendzie w TOK FM.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasGośćmi Ewy Podolskiej w Weekendzie Radia TOK FM były Marta Dyks i Irina Ovcinicov - kobiety zaangażowane w organizację Marszu Godności. Marsz odbywa się pod patronatem grupy Dziewuchy Dziewuchom , o której w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" mówiła Marta Habior.

To grupa "zupełnie zwykłych kobiet, które uznały, że muszą wreszcie coś zrobić". - Nie stoją za nami żadni politycy. Do tej pory nie organizowałyśmy takich akcji, ale uznałyśmy, że możemy wykorzystać naszą energię i pokusić się o organizację marszu - mówiła Habior.

Jak opowiadały Dyks i Ovcinicov, wszystko zaczęło się od zapowiedzi zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Wtedy spotkały się po raz pierwszy. Stwierdziły jednak, że zmiana ustawy nie będzie jedynym powodem wyjścia na ulice. - Jest o wiele więcej rzeczy, o których się nie mówi, nie dostają uwagi medialnej - mówiły w Weekendzie Radia TOK FM. Jak dodawały, chodzi im m.in. o surowsze kary dla gwałcicieli , sprawiedliwość społeczną w kwestii alimentów czy pełnię praw reprodukcyjnych (w tym in vitro).

"Jeśli niczego nie zrobimy..."

- Kobiety, które były na spotkaniu, łączy to, że się boimy. Każda z nas może czegoś innego, ale wszystkie boimy się, że nasze prawa - równość zapisana w konstytucji - nie są zagwarantowane - podkreślała Ovcinicov. - Mam wrażenie, że sytuacja kobiet zaczyna się pogarszać. Kobiety są odarte z godności - dodała.

Jak dodawały, organizacje feministyczne w Polsce są "trochę niedostępne dla przeciętnej kobiety". - Kobiety nie do końca się z nimi utożsamiają. My schodzimy na ziemię - utrzymywały.

- Jeśli niczego nie zrobimy, nie wyjdziemy na ulice, nie pokażemy, jak bardzo jesteśmy przeciw zaostrzeniu, partia rządząca stwierdzi, że ma przyzwolenie kobiet i reprezentuje większość, która pozwala na to, by ustawę zaostrzyć - mówiła Ovcinicov.

Marsz Godności - prawa człowieka prawami kobiet wyruszy 18 czerwca o 11.55 z pl. Zbawiciela w Warszawie i będzie zmierzał w kierunku Ogrodu Saskiego, zakończy się na pl. Piłsudskiego.

DOSTĘP PREMIUM