Ile lokali w ramach Mieszkanie Plus? Autor ustawy: Nie podam. Każda liczba będzie kontestowana

- Lokale na pewno powstaną - zapewniał sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. - Trzeba je budować, a eliminować patologie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Ile mieszkań powstanie w ciągu najbliższych czterech lat? - pytał Jan Wróbel swojego gościa. - Nie zakładamy konkretnej liczby - mówił o programie Mieszkanie Plus Kazimierz Smoliński. - System finansowania jest bardzo trudny, nie zakładamy bezpośrednio finansowania ze środków budżetowych - dodał sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

- Źródłem finansowania jest sprzedaż gruntów, obligacje pod zastaw tych gruntów i spółki celowe, które będą powstawały na budowę konkretnych lokalizacji - tłumaczył polityk. Owe spółki celowe mają emitować papiery dłużne w ramach funduszy inwestycyjnych.

Mieszkania w ciągu trzech lat?

- Ile powstanie w Warszawie w ciągu pięciu lat mieszkań tego typu, 15 tys., 75 tys. czy 150 tys.? - dopytywał prowadzący. - Nie namówi mnie pan na podanie jakiejkolwiek kwoty, każda z nich może być kontestowana - odparł Smoliński. Zapewnił jednocześnie, że "lokale na pewno powstaną". Jak dodawał, na polskim rynku od pomysłu do realizacji inwestycji mijają zwykle cztery lata. - My chcemy skrócić ten proces, wybudować je w ciągu trzech lat - zaznaczył Smoliński.

Podkreślił, że temu celowi służyć ma powstanie kodeksu urbanistyczno-budowlanego i zmiana przepisów dotyczących lokali komunalnych. - Nowe lokale będą zawierane na czas określony, po okresie najmu będzie można zweryfikować, czy osoby mają uprawnienia do lokalu komunalnego - wyjaśniał polityk.

- W tej chwili wiemy, że często tam mieszkają osoby zamożne, które mają domy, podnajmują mieszkania. I co, mamy nie budować lokali komunalnych? Trzeba je budować, a eliminować patologie - podsumował Smoliński.

Trzy filary programu

Kilka dni temu Beata Szydło przedstawiła założenia programu Mieszkanie Plus . Jego trzy filary to: wsparcie budownictwa społecznego, mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności, budowane na gruntach skarbu państwa, oraz wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe. Program ma dotrzeć do ludzi, których nie stać na kredyt mieszkaniowy, ale potrzebują własnego lokalu, wynajmowanego i z możliwością wykupienia w przyszłości.

TOK FM PREMIUM