Celnicy zamówili mszę o "światło Ducha Św. dla parlamentarzystów" uchwalających prawo dot. reformy Służby Celnej

Związek zawodowy celników na swojej stronie zamieścił informację o mszy, która odbędzie się w piątek w Bazylice Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Jak czytamy, jest to msza o " Światło Ducha Świętego dla Parlamentarzystów przy uchwalaniu zmian prawa uszczelniających system podatkowy oraz dot. reformy Służby Celnej " . Dziś w Warszawie protest.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasZwiązkowcy informują, że na mszę zostali zaproszeni m.in. minister finansów, szef Służby Celnej oraz dyrektorzy Izb Celnych.

Boją się o pracę

Celnicy nie zgadzają się na rządowe plany zmian w ich służbach. Chodzi o połączenie ich ze skarbówką i utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej. Boją się m.in. zwolnień, które mogą być z tym związane. Dlatego nie dość, że zamówili mszę, to szykują się też do kolejnych protestów. Strajk trwa od kilku dni, w weekend na przejściach granicznych tworzyły się korki.

Protest w stolicy

Celnicy skrzyknęli się na środę - dziś w samo południe będą manifestować w Warszawie.

Jak przekazał TOK FM Michał Dąbrowski ze związku zawodowego celnicy.pl, z deklaracji funkcjonariuszy wynika, że na pikiecie w Warszawie będzie więcej osób niż na poprzedniej akcji, czyli ponad 2 tysiące osób. A listy wciąż są tworzone. Celnicy zjadą praktycznie z całego kraju, m.in. ok. 150 osób z terenu okręgu Izby Celnej w Białymstoku, czyli choćby z Łomży, Suwałk czy Kuźnicy.

Część osób jedzie, bo ma wolne, choć ponoć są i tacy, którzy wzięli zwolnienia lekarskie. Czy odprawy na granicy będą się odbywać na bieżąco czy może - tak jak w weekend - w ramach protestu będzie strajk włoski, czyli odprawy w bardzo wolnym tempie? - tego związkowcy nie ujawniają. Wiemy natomiast, że protest będzie nie tylko w Warszawie - na Lubelszczyźnie zaplanowano utrudnienie na drodze krajowej nr 2 - to może utrudnić dojazd do przejścia w Koroszczynie i w Terespolu. Związkowcy ze Związ k u Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Celnej Województwa Lubelskieg o w godz. od 11 do 13 mają prawie non stop przechodzić przez przejście dla pieszych w Wólce Dobryńskiej. To utrudni dojazd do przejścia w Terespolu czy Koroszczynie.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM