"Kaczyński ogłosił, że Kurski będzie nadal prezesem TVP". Sellin: Wyraził swoją opinię. A Wielowieyska na to...

- Jarosław Kaczyński w "Do Rzeczy" ogłosił, że Jacek Kurski będzie nadal prezesem TVP - mówiła Dominika Wielowieyska w Poranku Radia TOK FM. - Żyjemy w kraju, gdzie jest wolność słowa i również Kaczyński z tego dobrodziejstwa korzysta, że może sobie wyrażać swoją opinię - odpowiedział Jarosław Sellin.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Słyszałam zapowiedź wiceministra Czabańskiego, że duża ustawa medialna odpolityczni media. Pan też tak sądzi? - pytała Dominika Wielowieyska swojego gościa, Jarosława Sellina.

- W Radzie Mediów Narodowych ma zasiadać pięć osób i dwa miejsca mają być zagwarantowane dla opozycji, a nie zawsze tak było - mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Na przykład w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji PiS w ostatnich sześciu latach w ogóle nie zostało dopuszczone jako najsilniejsza partia polityczna, choć w opozycji, do prawa do rekomendowania do niej osoby - przypominał.

Według założeń PiS Rada Mediów Narodowych ma liczyć pięciu członków: trzech powoływanych przez Sejm i dwóch przez prezydenta spośród kandydatów wskazanych przez opozycję. Rada ma m.in. powoływać władze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Projekt zakłada ponadto, że liczba członków KRRiT stopnieje do trzech osób (obecnie jest ich pięć - red.). Ustawa - według autorów - miałaby wejść w życie 1 lipca 2016 r., a sama Rada miałaby rozpocząć pracę prawdopodobnie we wrześniu.

I tak prezes decyduje?

- Jakie to ma znaczenie, jak Jarosław Kaczyński w "Do Rzeczy" ogłosił, że Jacek Kurski będzie nadal prezesem TVP, bo się sprawdza? - pytała Wielowieyska. - Wyraził swoją opinię - zaznaczył Sellin. - Żyjemy w kraju, gdzie jest wolność słowa i również Kaczyński z tego dobrodziejstwa korzysta, że może sobie wyrażać swoją opinię - dodał.

- Kaczyński powiedział, że jego zdaniem zmiany idą w dobrym kierunku, ale przed nami nowa ustawa i to nowy organ państwowy będzie decydować - utrzymywał polityk. - Powiedział, że Kurski nadal będzie pełnić swoją funkcję - nie odpuszczała Wielowieyska. Sellin podkreślił, że "wprost tego nie powiedział" i chciał, by prowadząca audycję znalazła odpowiedni cytat. - Powinien dalej spełniać swoją rolę, tak powiedział - stwierdziła publicystka. - Czyli RMN nie ma nic do powiedzenia, bo i tak prezes decyduje - skwitowała.

- RMN będzie decydować o tym, kto jest prezesem mediów publicznych - nie dawał za wygraną Sellin. - Zobaczymy - odparła Wielowieyska. - Będę naprawdę zdumiona, jeżeli dokona wyboru wbrew opinii prezesa Kaczyńskiego - dodała.

Ustawy pomostowe

Tzw. duża ustawa medialna zakłada przekształcenie mediów publicznych (TVP, Polskiego Radia i PAP) w media narodowe. Wprowadza też powszechną opłatę audiowizualną, która zastąpi abonament radiowo-telewizyjny. Ma być ściągana wraz z opłatą za prąd.

Ustawa miała obowiązywać od 1 lipca br., ale przewiduje ona daleko idące zmiany w przepisach, wymagające zaakceptowania ze strony Unii Europejskiej - zwykle zajmuje to 8-18 miesięcy, może jednak trwać jeszcze dłużej. W tej sytuacji rząd chce wprowadzić ustawy pomostowe - one nie wymagają akceptacji UE. Pierwszy projekt pomostowy dotyczy właśnie Rady Mediów Narodowych.

DOSTĘP PREMIUM