Paradowska: Ekshumacje ofiar smoleńskich to horror i wstyd. Zdumiewający skandal

- To jedna z bardziej zdumiewających decyzji i jeden z najbardziej zdumiewających skandali - komentowała w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. We wtorek Prokuratura Krajowa ogłosiła, że chce ekshumować ofiary katastrofy smoleńskiej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Wyjątkowym osiągnięciem PiS będzie ekshumacja wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej - mówiła w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska.

- Istnieje konieczność zbadania wszystkich ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, które nie zostały spopielone - poinformowała w wtorek Prokuratura Krajowa po spotkaniu z rodzinami ofiar. Wskazała, że badania sekcyjne będą miały znaczenie dla określenia przyczyny śmierci ofiar, a także przyczyn katastrofy.

- To jedna z bardziej zdumiewających decyzji i jeden z najbardziej zdumiewających skandali. Pokaz kompletnej bezsilności i czepianie się wszystkiego, żeby jeszcze zamącić, żeby jeszcze przeciągnąć. Horror i wstyd - komentowała publicystka.

W początkach kwietnia - po sześciu latach - śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej przejęła od zlikwidowanej prokuratury wojskowej Prokuratura Krajowa. Sprawa trafiła do zespołu ośmiu prokuratorów, na którego czele stanął zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek.

W połowie kwietnia wskazywał on, że nie da się określić, jak długo może jeszcze potrwać śledztwo ws. katastrofy. Dodał, że musi być powołany zespół biegłych z zakresu medycyny sądowej, którzy zapoznaliby się z dokumentacją medyczną, m.in. z Rosji. Pasionek przypominał, że w dokumentacji tej stwierdzono "liczne nieprawidłowości" wobec ok. 90 proc. ofiar katastrofy. Zapewniał wtedy, że nie są ani przygotowywane, ani planowane ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Zaznaczył, że "decyzja w sprawie ewentualnych ekshumacji będzie musiała być rozważona na późniejszym etapie".

 

Jak katastrofa w Smoleńsku zmieniła Polskę? Przeczytaj w wywiadach Teresy Torańskiej >>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM