Żakowski: Do zobaczenia, Brytanio. Jak zmądrzejesz, to się spotkamy, wszystkiego dobrego

Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM o Brexicie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWedług wstępnych informacji, w referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej 52 proc. brytyjskich wyborców opowiedziało się za Brexitem, zaś 48 proc. było za pozostaniem kraju w Unii Europejskiej. Frekwencja w czwartkowym referendum wyniosła 72,2 proc.

- Do zobaczenia, Brytanio. Jak zmądrzejesz, to się spotkamy, wszystkiego dobrego. Mam nadzieję, że nie zdewastujecie się aż tak, żeby się tego nie dało potem odrobić. Współczuję tym wszystkim, którzy tam mieszkają, ale sobie trochę też, bo już to widać po kursach walut - mówił Żakowski w TOK FM.

Trzęsienie ziemi na giełdach

Spadki na giełdzie i prawdziwe trzęsienie ziemi na rynku walutowym - to pierwsze gospodarcze reakcje na doniesienia z brytyjskich komisji wyborczych. Sprawdził się czarny scenariusz ekonomistów - który uderzy we wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej, także w Polsce. Przede wszystkim oczywiście traci funt, kurs brytyjskiej waluty notuje spadki rzędu 8 proc. wobec euro, 11 wobec dolara i nawet 16 proc. wobec japońskiego jena. Tak jak się spodziewano, przez Brexit poszybował kurs franka, także do złotego. Inwestorzy uciekają miedzy innymi w złoto - jego cena wzrosła już o 7 procent.

O światowej gospodarce, polityce Wielkiej Brytanii i przyszłości Europy przeczytaj też w tych książkach >>

TOK FM PREMIUM