Żakowski: To nie ''ciemny lud''. ''Ciemna elita'' doprowadziła swoje społeczeństwo do szaleństwa

- Cameron wymyśla referendum w społeczeństwie i demokracji, która nie zna tego typu zachowania - mówił Wiesław Władyka. - Robi ryzykowny ruch, gra małą grę partyjną i uruchamia potworny mechanizm, który wywala całą Europę - ocenił.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasTo już fakt - Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej. Wyniki czwartkowego referendum pokazują, ponad połowa głosujących opowiedziała się za takim ruchem. Premier David Cameron powiedział, że zrezygnuje z kierowania rządem.

- Prorokiem wielkim był Jacek Kurski - powiedział Tomasz Wołek w Poranku Radia TOK FM. - Okazuje się, że ciemny lud jest nawet w takich cywilizowanych krajach, o tak ustabilizowanej demokracji, jak Anglia czy Ameryka - oceniał.

- Dlaczego ciemny lud? - obruszył się Jacek Żakowski. - Ja bardzo protestuję, jeżeli jesteście przeciwnikami demokracji, to trudno. Kiedy społeczeństwo wypowiada się w jakiejś sprawie...

- Tak jak w 1933 r. w Niemczech - wtrącił Tomasz Lis. - To trzeba zapytać, co je do tego doprowadziło - ciągnął Żakowski. - Jaka ciemna elita doprowadziła swoje społeczeństwo do szaleństwa, kiedy ono podejmuje złą decyzję. To są reakcje - podkreślił.

"Potworny mechanizm, który wywala całą Europę"

Prowadzący audycję przypominał książkę "Paradoks globalizacji" Daniego Rodrika. - Nie da się pogodzić globalizacji z suwerennością i demokracją. Trzeba zmienić model globalizacji, bo to rozpieprza demokrację - zaznaczył Żakowski.

- To, co mówisz, potwierdza, że diagnozy lewicowe sa bardzo bliskie diagnozom nacjonalistów, np. polskich - ocenił Lis. - Nacjonaliści są odpowiedzią na sytuację. Oni nie spadli z kosmosu - zaznaczał Żakowski.

- Możemy przyjrzeć się ostatniemu 20-leciu, w jaki sposób zrodziły się te determinanty i fatalizmy, które doprowadziły nas do tego momentu - mówił Wiesław Władyka.

- Ale po drodze jest mechanizm czysto demokratyczny, który polega na tym, że Cameron wymyśla referendum w społeczeństwie i demokracji, która nie zna tego typu zachowania - tłumaczył. - Robi ryzykowny ruch, gra małą grę partyjną i uruchamia potworny mechanizm, który wywala całą Europę - dodał Władyka.

TOK FM PREMIUM