Przyczyny Brexitu? Według Lisa to przez "zidiociałe do cna brytyjskie tabloidy, które każdego dnia łupały ludziom bzdury i kłamstwa"

- Brytyjczycy przez ostatnich parę miesięcy słyszeli: Brytania w ruinie przez UE - mówił Tomasz Lis.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW czwartkowym referendum Brytyjczycy zdecydowali, że opuszczą Unię Europejską. Tomasz Lis nazwał to w Poranku Radia TOK FM "niewspółmiernością reakcji do akcji".

- Ten kraj w czasach swojego członkostwa w UE był jej beneficjentem w większym stopniu niż proeuropejskie Niemcy, Francja czy Włochy - powiedział publicysta.

Lis porównywał Brexit do zeszłorocznych wyborów parlamentarnych - Czy elita popełniła błędy? Tak, popełniła błędy. Czy establishment, mainstream, rządząca partia popełniła błędy, zrobiła masę pomyłek, wykazała deficyt, zanotowała zaniechania? - wyliczał.

"Wygrał fałsz"

- To jest wszystko prawda, co nie unicestwia faktu, że na końcu ludzie zagłosowali za kompletnym idiotyzmem w imię teorii "Polska w ruinie" - podkreślał Lis. - Brytyjczycy przez ostatnich parę miesięcy słyszeli: Brytania w ruinie przez UE - ciągnął.

- Wygrał fałsz, nie tylko ze względu na bodźce, także dlatego, że brytyjskie zidiociałe do cna tabloidy każdego dnia łupały milionom ludziom, opowiadały bzdury, kłamstwa, a ponieważ było story, ponieważ się grzało, ponieważ prasa przeżywa kryzys, wszystko się świetnie sprzedawało, to jesteśmy tu, gdzie jesteśmy - skwitował Lis.

- Trzeba zacząć myśleć o tym, że jeżeli chcemy mieć demokrację, to trzeba się nią zajmować, a nie tylko PKB, księgowością - stwierdził Jacek Żakowski.

TOK FM PREMIUM