"Kaczyński chciałby, żeby nikt nie mieszał się w to, jak rządzi Polską" - Wieliński o pomysłach prezesa PiS nt. UE

- Polska nie ma kart do tego, żeby w ogóle cokolwiek proponować Unii. Przypominam, że Polska jest w UE krajem skompromitowanym, bo naruszyła fundamentalne zasady państwa prawa - mówił Bartosz Wieliński w TOK FM. Wg dziennikarza "GW", pomysły prezesa PiS nt. nowego traktatu UE sprowadzają się do tego, by Bruksela miała jak najmniejszy wpływ na rządzących w Warszawie i innych stolicach.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Kaczyński chciałby, żeby nikt z zewnątrz nie mieszał się do tego, jak rządzi Polską, jakie instytucje demokratyczne wyłącza, jak buduje sobie semiautorytarne państewka nad Wisłą - ocenił Wieliński.

Zdaniem dziennikarza "Gazety Wyborczej", pomysły Jarosława Kaczyńskiego to cofnięcie UE o kilkadziesiąt lat. - Do takiego stadium, kiedy nie była w stanie gwarantować przestrzegania podstawowych zasad praworządności. To redukcja Unii do strefy wolnego handlu - mówił w "Poranku Radia TOK FM".

Jarosław Kaczyński o konieczności przygotowania nowego unijnego traktatu mówił już kilka godzin po ogłoszeniu wyników brytyjskiego referendum. Myśl rozwija w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Prezes PiS uważa, że "trzeba utrzymać Europę państw narodowych, najlepiej tworzących konfederację".

Kaczyński chce bardziej precyzyjnego sformułowania unijnego prawa, wprowadzenia zasady, że jeśli jakieś uprawnienie nie jest wprost przyznane UE, to należy do państw narodowych.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości przekonuje, że "Polska dziś jest przedmiotem i ofiarą" arbitralnych działań KE, które nie mają jasnego oparcia w prawie.

DOSTĘP PREMIUM