Janina Paradowska nie żyje. Dziennikarka polityczna i publicystka miała 74 lata

Zmarła Janina Paradowska, dziennikarka polityczna od lat związana z tygodnikiem "Polityka" i radiem TOK FM.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPani Janina przez 13 lat była prowadzącą Poranki Radia TOK FM - najpierw w poniedziałki, potem w czwartki. Ostatni swój program prowadziła w ub. tygodniu. Dziś pierwszy raz w historii nie przyszła do redakcji na czas.

Zobacz zdjęcia>>

Absolwentka wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę zaczynała od tematów społecznych w"Kurierze Polskim". Po stanie wojennym pracowała w "Życiu Warszawy", gdzie kierowała działem politycznym, ale i kulturalno-oświatowym.

Jednak to polityka wygrała - relacjonowała m.in. obrady Okrągłego Stołu. W 1991 roku dołączyła do redakcji "Polityki", z którą była związana przez następne 25 lat. Była komentatorką polityczną, inicjatorką Salonów Polityki i prowadzącą spotkania z tego cyklu z udziałem polityków, przedsiębiorców, przedstawicieli mediów i kultury.

W 2008 roku zaczęła prowadzić program "Puszka Paradowskiej" w Superstacji.

Była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność dziennikarską - w tym najważniejsze branżowe wyróżnienie, czyli Grand Press. Jako dziennikarka została wyróżniona wieloma nagrodami i tytułami, m.in. nagrodą Polskiego PEN-Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego, nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2011 r. otrzymała nagrodę Kisiela.

O godz. 12 specjalne wydanie programu o pani Janinie. Wspominać ją będzie Jerzy Baczyński z tygodnika "Polityka".

O sobie

W 2011 roku ukazała się jej książka "A chciałam być aktorką". - Bywa tak, że człowiek ma młodzieńcze marzenia. Życie się układa inaczej. Ja uważam, że miejsce, w którym się znalazłam odpowiada mojemu temperamentowi i cos tam w tym miejscu osiągnęłam. Nie mam powodów do narzekań - mówiła Paradowska.

O Polsce

- Polska to jest fajny kraj, tylko jest wielu sfrustrowanych ludzi. Świat to jest coraz dziwniejsze miejsce, o wiele dziwniejsze niż śpiewał Czesław Niemen - mówiła Paradowska.

"Tak naprawdę zawsze chciałam być aktorką" - cytaty z Janiny Paradowskiej>>

Pani redaktor, pani Janino, za wszystko dziękujemy.

ZOBACZ TEŻ: "A chciałam być aktorką...", pierwszy biograficzny wywiad z Janiną Paradowską >> Wszystkich, którzy chcieliby uczcić pamięć Janiny Paradowskiej, zmarłej 29 czerwca 2016 roku dziennikarki "Polityki", informujemy, że w dniu 30 czerwca (czwartek) o godz. 18.00 , w kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie z inicjatywy grupy przyjaciół odbędzie Msza Święta w jej intencji. Mszę celebrował będzie ksiądz Andrzej Luter.

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM