Merkel: we wrześniu nieformalny szczyt 27 państw UE w Bratysławie. Na razie zmian traktatu UE nie będzie

Następny nieformalny szczyt 27 państw UE bez Wielkiej Brytanii odbędzie się we wrześniu w Bratysławie - poinformowała niemiecka kanclerz Angela Merkel, po zakończeniu pierwszego nieformalnego spotkania przywódców "27" w Brukseli.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWedług Merkel wrześniowy szczyt ma służyć kontynuowaniu rozpoczętej dziś dyskusji o przyszłości UE, po decyzji Brytyjczyków o wystąpieniu ze Wspólnoty. Należy zastanowić się, w jakich dziedzinach powinniśmy działać szybciej i bardziej intensywnie, aby osiągnąć nasze cele - dodała niemiecka kanclerz.

W jej ocenie prace te powinny toczyć się na podstawie obecnych traktatów Unii. - Dziś nie było dyskusji o tym, że potrzebujemy nowego konwentu, który opracuje nowy traktat europejski. Musimy pracować lepiej na podstawie tego, co mamy - dodała Merkel.

W środę na nieformalnym spotkaniu "27" przyjęła wspólną deklarację na temat konsekwencji brytyjskiego referendum. Juncker przyznał, że przywódcy "27" zgadzają się, że nie będzie na razie zmian traktatu UE.

Z kolei Donald Tusk mówił, że dostęp Wielkiej Brytanii do wspólnego rynku możliwy jest tylko przy respektowaniu czterech swobód, w tym przepływu osób.

DOSTĘP PREMIUM