Zandberg: Prawica pokazała karty ws. aborcji. Będzie reakcja. Za kilka lat będziemy mieć prawo jak inne kraje europejskie

Jeden z liderów partii Razem uważa, że zakusy ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego wywołają skutek odwrotny.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWczoraj przeciwnicy aborcji złożyli w Sejmie 450 tys. podpisów pod ustawą zakazującą usuwania ciąży bez względu na okoliczności. Ich zdaniem obowiązujące prawo niewystarczająco chroni "dzieci poczęte". Z kolei środowiska kobiece od lat protestują w sprawie tzw. kompromisu aborcyjnego. - Nie ma czegoś takiego jak kompromis aborcyjny - mówił w Poranku Radia TOK FM Adrian Zandberg, jeden z liderów partii Razem.

- Realne jest to, że będziemy mieli do czynienia z batalią, którą skrajna, fundamentalistyczna prawica rozpocznie, żeby przymusić posłów PiS i Kukiz'15 do zagłosowania za tym barbarzyńskim, nieludzkim prawem - powiedział Zandberg.

Nowe, ostrzejsze prawo zakłada m.in. karę więzienia dla kobiet, które ciążę usunęły, zmuszanie do rodzenia dzieci, które są owocem gwałtu czy do donoszenia ciąż, które są ciężko uszkodzone.

- Skrajna prawica odsłoniła karty, to spowoduje reakcję. W ciągu kilku lat będziemy mieli w Polsce normalne ustawodawstwo tak jak jest w krajach większości krajów europejskich - uważa Zandberg.

Wiosną po pierwszych zapowiedziach ws. zaostrzenia prawa i zielonym świetle ze strony rządu doszło do serii protestów w całej Polsce.

Zdaniem Zandberga obowiązujące w Polsce prawo powinno być zliberalizowane. - W pierwszych tygodniach ciąży decyzja o tym, czy tę ciążę utrzymać powinna należeć do kobiety. Mamy sytuację, że stawia się policjanta i prokuratora nad kobietami i mówi się: my podejmiemy wybory moralne za Was. To tak nie działa. Wybory moralne w tej sprawie powinny podejmować kobiety, nie państwo, nie organizacje religijne. Ludzie wyznają różne porządki wartości, różne porządki religijne i elementarny szacunek powinien polegać na tym, że państwo nie narzuca przymusem i siłą jednego z tych porządków religijnych - mówił Zandberg.

TOK FM PREMIUM