"Projekt antyaborcyjny narusza godność kobiet, ogranicza ich prawa. Płód jest ważniejszy. To niezgodne z Konstytucją"

Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytykuje zapisy złożonego w Sejmie projektu ustawy zakazującej aborcji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasWe wtorek przeciwnicy aborcji złożyli w Sejmie 450 tys. podpisów pod ustawą zakazującą usuwania ciąży bez względu na okoliczności. Ich zdaniem obowiązujące prawo niewystarczająco chroni "dzieci poczęte".

Z kolei środowiska kobiece od lat protestują w sprawie tzw. kompromisu aborcyjnego. - Nie ma czegoś takiego jak kompromis aborcyjny - mówił w Poranku Radia TOK FM Adrian Zandberg, jeden z liderów partii Razem. Ddoał: Realne jest to, że będziemy mieli do czynienia z batalią, którą skrajna, fundamentalistyczna prawica rozpocznie, żeby przymusić posłów PiS i Kukiz'15 do zagłosowania za tym barbarzyńskim, nieludzkim prawem.

"To naruszenie godności kobiet"

Nowe, ostrzejsze prawo zakłada m.in. karę więzienia dla kobiet, które ciążę usunęły, zmuszanie do rodzenia dzieci, które są owocem gwałtu czy do donoszenia ciąż, które są ciężko uszkodzone.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka nie zostawia na projekcie suchej nitki : Wprowadzenie całkowitego zakazu przerywania ciąży wiązałoby się z systemowym naruszaniem godności kobiet i ich podstawowych praw człowieka oraz narażaniem ich na okrutne, nieludzkie i poniżające traktowanie - mówi Zuzanna Warso, prawniczka HFPC.

Zdaniem HFPC "proponowane zmiany w Kodeksie karnym, jeśli zostaną przyjęte, będą stanowiły niedopuszczalną ingerencję w życie prywatne kobiet oraz barierę w realizacji przez nie prawa do ochrony zdrowia". Całą opinię możesz przeczytać TUTAJ>>

Lekarze będą się bali

- Wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji oraz kryminalizacja aborcji bez względu na okoliczności są sprzeczne z rekomendacjami międzynarodowych organów stojących na straży przestrzegania praw człowieka - zauważa Helsińska.

Kryminalizacja aborcji oraz "działań nieumyślnych", z którymi związane jest ryzyko przerywania ciąży może wywoływać "efekt mrożący" czyli powodować, że niektórzy lekarze będą unikać podejmowania ratowania życia i zdrowia kobiet w obawie przed sankcjami karnymi. Chodzi m.in. o badania prenatalne.

Zobacz wideo

TOK FM PREMIUM