''Czuję powiew PRL: I sekretarz Kaczyński karci, nagradza. Pojawili się nawet księża-patrioci, bardziej cenią władze niż Boga''

- Tusk jest przez Kaczyńskiego traktowany jako największy wróg. Kaczyński zrobi wszystko, by zaszkodzić jemu i wielu innym ludziom - powiedział w TOK FM Kazimierz Marcinkiewicz. Wg byłego premiera, sukces wyborczy pokazał prezesowi PiS, że można "kłamać i budować poparcie społeczne". Marcinkiewiczowi rządy PiS przypominają czasy komunizmu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas - Jest masa rzeczy, które przypominają PRL. Począwszy od tego, że mamy I sekretarza Jarosława Kaczyńskiego. W biznesie słyszę, jak ludzie zaczęli mówić o ''bezpartyjnych fachowcach''. Szkoły będą znów jak w PRL. Ale najciekawsze jest to, że pojawili się "księża-patrioci", jak w czasach PRL. Mamy więc w polskim Kościele księża, ba!, biskupi którzy bardziej niż pana Boga lubią władzę - ocenił Marcinkiewicz w rozmowie z Karoliną Lewicką.

Zdaniem byłego premiera, Jarosław Kaczyński buduje PRL bis nie tylko dlatego, że jego flagowy projekt - IV RP - niezbyt się powiódł. - On tylko ten system zna.

"To straszliwe"

Były polityk PiS nie ma żadnych wątpliwości, że Jarosław Kaczyński chce zemścić się na Donaldzie Tusku. - Tusk jest traktowany przez niego jako największy wróg - podkreślił Marcinkiewicz.

Dlatego gość TOK FM jest przekonany, że PiS zrobi wszystko, by utrudnić Tuskowi wybór na drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej.

Sam Donald Tusk w wywiadzie dla "Polityki" ocenił, że "PiS-em powoduje zwyczajna zaciekłość, która czasami odbiera wręcz rozum".

"Na pewno dla PiS moja rola w Brukseli jest bardzo poważnym kłopotem. Polacy są wyczuleni na punkcie międzynarodowej reputacji i PiS bardzo trudno (chociaż starają się, muszę powiedzieć) będzie wytłumaczyć rodakom, że w naszym interesie jest pozbawić Polskę jedynego dzisiaj istotnego stanowiska na scenie międzynarodowej" - stwierdził były dwukrotny premier Donald Tusk.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM