Kraśko:"Jasne strony wojny''? Coś takiego może napisać ktoś, kto nie ma bladego pojęcia, jak ona wygląda

Piotr Kraśko o nierozsądnej recenzji pokazywania historii w Muzeum II Wojny Światowej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku trwają prace wykończeniowe, instalowane są też kolejne elementy wystawy głównej. Muzeum powinno zostać otwarte na początku 2017 roku - mówił w środę na konferencji prasowej w Gdańsku dyrektor placówki Paweł Machcewicz. Nie jest jednak przesądzone w jakiej formie palcówka będzie działać. W połowie kwietnia br. minister kultury ogłosił zamiar połączenia muzeum z powołanym pod koniec ub.r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Ostateczna decyzja ma zapaść do pierwszych dni sierpnia.

Na początku tygodnia poznaliśmy recenzje historyków, którzy skrytykowali to, jak muzeum opowiada o wojnie. - Wstrząsnęło mną to, co napisał jeden z recenzentów Muzeum II wojny światowej w Gdańsku. Że aktualnie muzeum niesie głównie przekaz, że wojna to wyjątkowe nieszczęście i pokazuje jej negatywne aspekty. A nie ma wyeksponowanych cech pozytywnych: jak patriotyzm, ofiarność czy działanie w interesie wyższym niż prywatny - mówił w Poranku Radia TOK FM Piotr Kraśko.

- Coś takiego o czymś jasnym, co wytwarza wojna, może napisać ktoś, kto nie ma bladego pojęcia jak ona wygląda. Byłem w Strefie Gazy, Syrii, Libanie i Iraku... Nie widziałem tam nic pozytywnego. Wojna z bliska jest brudna i krwawa. Ludzie w czasie wojny są zdolni do podłości tak wielkiej jakiej nie bylibyśmy w stanie sobie wyobrazić oraz szlachetności i bohaterstwa tak wielkiego, o którym nie moglibyśmy marzyć - mówił Kraśko. Opowiadał ze szczegółami, jak strasznie okaleczonych cywili widział w szpitalu.

- Czasem lepiej się zatrzymać zanim się napisze coś nierozsądnego - dokończył.

TOK FM PREMIUM