Ekspert o zamachu: Sprawca użył ciężarówki zgodnie z "instrukcjami" jednego z szefów tzw. Państwa Islamskiego

Zdaniem Romana Kuźniara służby są coraz skuteczniejsze w zapobieganiu zamachów z użyciem broni palnej. M.in. dlatego zamachowiec z Nicei zabił ludzi taranując ich ciężarówką.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasCo najmniej 80 osób zginęło, a wiele zostało rannych w Nicei na południu Francji, gdy podczas obchodów Dnia Bastylii ciężarówka wjechała w tłum ludzi. - Atak ten miał charakter terrorystyczny - oświadczył prezydent Francois Hollande. Do ataku doszło w czwartek późnym wieczorem na nadmorskiej promenadzie, na której zgromadzeni mieszkańcy i turyści oglądali pokaz fajerwerków z okazji Dnia Bastylii, święta narodowego Francji.

- To straszna informacja, straszna wiadomość - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Roman Kuźniar. - Sposób przeprowadzenia zamachu pokazuje, że służby są coraz bardziej skuteczne w zwalczaniu tych zamachów, do których jest potrzebna broń palna. Sprawca użył ciężarówki, zgodnie z "instrukcjami" jednego z szefów tzw. Państwa Islamskiego. To on jeszcze jesienią apelował, by używać "wszelkich innych środków", jeśli jest problem z bronią palną - powiedział Kuźniar, b. doradca prezydenta Komorowskiego ds. międzynarodowych.

- Sprawca wybrał datę wybuchu rewolucji francuskiej, by wzmocnić symbolikę tego zamachu. Ale nikt nie może czuć się bezpieczny - dodał ekspert. - To się może zdarzyć częściej, a najczęściej we Francji, bo ten kraj jest mocno zaangażowany w walkę z islamskim terrorystą - stwierdził Kuźniar.

TOK FM PREMIUM