Osoby LGBT powinny usłyszeć: jesteś tu mile widziany, to także twój Kościół i twoja społeczność

Wiara i Tęcza na Światowych Dniach Młodzieży.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPapież Franciszek jest już w Polsce. W ŚDM uczestniczy aż kilkaset tysięcy osób ze 190 krajów, wśród nich znajdują się także osoby LGBT.

Grupa Polskich Chrześcijan LGBTQ Wiara i Tęcza oraz Europejskie Forum LGBT-Chrześcijańskich Grup, otworzyły punkt Przystań Pielgrzymów LGBT.

Na ich oficjalnym profilu na Facebooku można przeczytać, że zapraszają do siebie wszystkich. - Zapraszamy wierzące lesbijki, gejów, biseksualnych i transpłciowych, jak również tych którzy nie są katolikami lub nie należą do Kościoła, ale chcą spędzić z nami trochę czasu.

Misza Czerniak, koordynator Przystani Pielgrzymów LGBT na ŚDM, rozmawiał z reporterami TOK FM o koncepcji stworzenia tego wyjątkowego miejsca. - Stworzyliśmy tą przestrzeń, aby osoby LGBT, które przyjeżdżają na ŚDM mogły poczuć się swobodnie, znaleźć taką przestrzeń, w której mogą być sobą i porozmawiać o swoich problemach, doświadczeniach i nadziejach. Tutaj można wpaść, posiedzieć i odpocząć od tłumów, upału, wziąć udział w organizowanych przez nas wydarzeniach - opowiada.

Nieoficjalnie, ale za zgodą

Przystań Pielgrzymów LGBT nie znajduje się na oficjalnej liście wydarzeń ŚDM. Organizatorzy spotkali się jednak z przedstawicielami Krakowskiej Kurii. - Powoli, może dzięki papieżowi Franciszkowi, a może dzięki zmianom zachodzącym w społeczeństwie i na świecie, spotykamy się z coraz mniejszą wrogością wobec nas w Kościele . Papież zmienił język, w którym mówi się o osobach LGBT i przypomina Kościołowi, co jest napisane w katechizmie. A przecież tam można przeczytać o wzajemny szacunku mimo różnicy zdań. To jest coś niezwykle ważnego. Właśnie w atmosferze wzajemnego szacunku odbyły się nasze spotkania z przedstawicielami Kurii, organizatorami ŚDM. Spotkaliśmy się z kard. Dziwiszem i biskupami pomocniczymi. Prawda jest taka, że nie włączono nas do Festiwalu Młodych w ramach ŚDM. Wiemy, że jesteśmy mile widziani na ŚDM. One są organizowane dla wszystkich. Kościół mówi, że możemy tu być, mimo że nie zgadzamy się w niektórych kwestiach ideowych - komentuje Czerniak.

Przystań Pielgrzymów LGBT będzie czynna przez cały czas trwania ŚDM, ze swoim punktem w kawiarni, Spółdzielnia "Ogniwo" Kraków, która mieści się na krakowskim Kazimierzu, przy ulicy Paulińskiej 28.

Odwiedzający będą mieli możliwość uczestniczenia w wielu wydarzeniach. Planowana jest między innymi: wspólna modlitwa, oglądanie transmisji na żywo z Błoni, jak i możliwość udziału w różnego rodzaju warsztatach tematycznych ,takich jak na przykład: jak czytać Biblię w queerowy sposób, sztuka porozumienia - jak dogadać się z osobami, które wyznają inne wartości czy jak budować relacje LGBT po chrześcijańsku. Całą rozpiskę planowanych atrakcji można znaleźć na oficjalnym profilu facebookowym grupy Przystań Pielgrzymów LGBT.

DOSTĘP PREMIUM