Władze Warszawy mówią "NIE" dla in vitro. "To albo niekompetencja, albo działanie polityczne"

Warszawski ratusz negatywnie zaopiniował projekt Partii Razem dotyczący finansowania z kasy miasta procedury in vitro.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Jak dowiaduje się Radio TOK FM, prawnicy mieli kłopot z oceną na ile program jest "skuteczny i bezpieczny". Dalej czytamy, że "nie wiadomo w jakim terminie (metoda) umożliwia osiągnięcie wyznaczonych celów".

Przypomnijmy, że za rządów PO procedura ta była finansowana przez państwo, a na świat dzięki in vitro przyszło ponad 3,6 tys. dzieci.

Ponad 18 tysięcy zebranych podpisów pod projektem

Działacze Partii Razem zebrali ponad 18 tysięcy podpisów pod projektem samorządowego programu dofinansowania zabiegów in vitro dla mieszkańców Warszawy. Przewiduje on pomoc dla ok. 1200 par rocznie, ma kosztować 7 milionów złotych rocznie.

"Są wątpliwości na ile program jest skuteczny i bezpieczny"

Prawnicy miejscy projekt ocenili negatywnie. W załączonej opinii warszawskiego Urzędu Miasta czytamy: "W przypadku programów polityki zdrowotnej dot. leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, wątpliwości może budzić ocena, na ile przedmiotowy program jest "skuteczny" i bezpieczny" i "w jakim terminie umożliwia osiągnięcie wyznaczonych celów". (...) Mając na uwadze powyższą wątpliwość, nie można również ostatecznie rozstrzygnąć o dopuszczalności finansowania zabiegów in vitro z budżetu gminy."

"Są przykłady innych miast - jak Częstochowa, Sosnowiec, Łódź"

Mateusz Olechowski, z zarządu warszawskiego okręgu Partii Razem podkreśla, że opinia przygotowana przez miejskich prawników, jest skandaliczna: - Biuro prawne prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz podaje w wątpliwość w ogóle legalność refundowania in vitro przez jednostki samorządu terytorialnego. To bzdura - dodaje. Znane są przykłady innych miast - jak Częstochowa, Sosnowiec, Łódź - tam zabiegi te są opłacane z budżetu miasta, co więcej, czasem to PO uchwalała te programy. Dlatego jak mówi Olechowski:- To nieprawda, że in vitro nie może być finansowane przez samorząd, przepisy są jasne, potwierdza to choćby nasza analiza prawna z kancelarii Działyński i Judek - dodaje.

Zdaniem Olechowskiego z Partii Razem biuro prawne pisze o "wątpliwościach", ponieważ nie miało innego wyjścia, gdyż nie ma mocnego argumentu, że in vitro finansowane przez samorząd jest nielegalne.

"Albo rażąca niekompetencja, albo to polityczna opinia"

Ale to nie koniec zarzutów pod adresem projektu Razem.- Drugim zarzutem jest brak zaopiniowania naszego projektu przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Prawnicy zwracają uwagę, że " wnioskodawcy nie zwrócili się do wyżej wymienionej agencji o taką opinię". To jest kolejna złośliwość pod naszym adresem - mówi działacz Razem. - Niestety bardzo chybiona, bo tylko samorząd może się zwrócić do Agencji o taką opinię. To pokazuje, że osoby z biura prawnego wykazują się rażącą niekompetencją w zakresie prawa związanego z medycyną, albo, co jest bardziej prawdopodobne, cała opinia została napisana na polityczne zamówienie.

"To prawniczy fortel i próba działania na czas"

- Urząd i prawnicy biura prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz nie zwrócili się przez dwa miesiące do Agencji o zaopiniowanie tego projektu, a co ciekawe, jedną z podstaw negatywnej opinii formalno-prawnej Ratusza, jest brak tej opinii! - tłumaczy Matusz Olechowski. - To pokazuje, że jest to fortel, aby ten projekt opóźniać w czasie.

Ratusz: Miasto nie może finansować tego rodzaju usług

Rzecznik Ratusza, Bartosz Milczarczyk: - Miasto nie może finansować tego rodzaju usługi medycznej, dlatego, że zgodnie z przepisami za finansowanie i dobieranie usług medycznych, które są finansowane z budżetu państwa odpowiada ministerstwo zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Stąd też negatywna opinia prawników warszawskiego magistratu.

Milczarczyk sprawę komentuje krótko: - Nie jest zadaniem własnym gminy, aby tego procedury medyczne finansować. Przepisy są jasno skonstruowane, jakie programy mogą prowadzić samorządy, a jakie resort zdrowia. Zgodnie z przepisami, samorząd nie może finansować procedur medycznych.

"Nie jest tak, że ratusz mówi >>nie<< dla in vitro"

I dodaje: - Absolutnie nie jest tak, że ratusz mówi nie dla in vitro w Warszawie. Tak mówią przepisy. Pytany, czy w takim razie inne miasta, które zdecydowały się na takie rozwiązanie łamią prawo, odpowiada: - Nie chcemy oceniać, jak funkcjonują inne samorządy, bo to nie jest naszą kompetencją. Funkcjonujemy w obrębie tego samego prawa, ale w naszej ocenie prawnej, nie ma takiej możliwości, aby miasto było płatnikiem procedury in vitro dla warszawiaków.

"Teraz o losie in vitro w Warszawie mogą zdecydować radni"

Mateusz Olechowski: - Szykujemy teraz odpowiedz do Ratusza. Chcemy też wywrzeć presję na prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz, żeby odpowiednie biuro wysłało ten projekt do oceny Agencji oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Czy to koniec walki o in vitro z miejskiej kasy? - Nie - zaprzecza Olechowski. - O tym, czy projekt ma szansę wejść w życie mogą zdecydować radni, którzy przynajmniej teoretycznie są niezależni od pani prezydent. To jest projekt, który ma prawie 20 tys. podpisów warszawiaków, cieszy się szerokim poparciem w społeczeństwie, dlatego mamy nadzieję, że mimo że Hanna Gronkiewicz-Waltz próbuje ukręcić łeb sprawie, prawdopodobnie ze względu na własne poglądy, radni zagłosują "za".

Ponad 3,6 dzieci urodzonych z rządowego programu in vitro

30 czerwca 2016 r. zakończył się trzyletni, refundowany przez ministerstwo zdrowia i uchwalony przez poprzednią ekipę rządzącą program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013- -2016" zwany popularnie rządowym programem in vitro. Na jego efekty, czyli poznanie pełnej liczby urodzonych dzięki niemu dzieci, trzeba będzie poczekać do marca - kwietnia 2017 r.

Z ostatnich danych wynika, że z programu urodziło się 3,6 tys. dzieci. Wzięło w nim udział blisko 17 tys. par, koszt refundacji sięgnął 110 mln zł.

Zobacz też: "Nie przeproszę, że urodziłam" - historie rodzin, które zdecydowały się na in vitro >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM