Luft: Opłata audiowizualna razem z prądem? Jest dużo lepsze i skuteczniejsze rozwiązanie

- To, że dzisiaj sytuacja tak wygląda, nie oznacza, że kiedyś się nie odmieni. Media publiczne są potrzebne, dla zachowania pewnej "higieny" - mówił w audycji "A teraz na poważanie" w TOK FM, Krzysztof Luft, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Przekonywał też, że jest dobry sposób na egzekwowanie opłaty audiowizualnej niż ten forsowany przez PiS.

Krzysztof Luft, który był gościem Mikołaja Lizuta przekonywał, że media publiczne, mimo obecnego zawłaszczenia przez partię rządzącą.

- Media publiczne powinny budować standardy. Media komercyjne muszą mieć jakiś punkt odniesienia i w wielu krajach tak to właśnie działa. Media są po to, żeby ludzie lepiej rozumieli rzeczywistość, która ich otacza - przekonywał były rzecznik rządu Jerzego Buzka.

- Dzisiaj mamy ich totalne zniszczenie, zwasalizowanie, poddanie kontroli politycznej. W radzie nadzorczej TVP na trzy osoby jest dwóch radnych z PiS. To jest sytuacja absolutnie nienormalna. Tak być nie powinno - ubolewał członek KRRiT.

Media publiczne potrzebują sensownego finansowania

Luft komentował też pomysł finansowania mediów publicznych, który jego zdaniem, jest bez sensu.

- Dla mnie to oczywiste, że, żeby media publiczne pełniły swoją funkcję, czyli oderwały się od konieczności konkurowania na rynku komercyjnym bezpośrednio, trzeba je inaczej finansować. Uważam, że żadne nowe finansowanie, które będzie polegało na wprowadzeniu "jakiejś" opłaty, abonamentu się nie przyjmie. Sejm może uchwalić różne ustawy, ale one niekoniecznie potem będą dobrze działać. Jeśli chodzi o tę ostatnią propozycję dotyczącą płacenia z rachunkiem za prąd, to nawet posłowie zobaczyli w trakcie procedowania, że to jest niemożliwe, tego się nie da zrobić. Mówiliśmy od początku, że ten pomysł jest nie do zrealizowania. Trzeba to zrobić inaczej - mówił Luft.

Opłata audiowizualna razem z rachunkiem za prąd? Bez sensu

Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uważa, że istnieje pewne skuteczne, jego zdaniem rozwiązanie problemu finansowania mediów publicznych.

- Jedyna baza danych, która w Polsce istnieje to jest baza danych PESEL. Nie ma czegoś takiego jak baza danych gospodarstw domowych, przecież w ogóle nie ma takiego pojęcia prawnego. Są ludzie. Proponowaliśmy wprowadzenie opłaty audiowizualnej, tak jak to działa bardzo skutecznie w niektórych krajach, żeby była ona płacona razem z podatkiem PIT, CIT i w naszym wypadku działałoby to jeszcze z KRUS-em. To jest jedyna skuteczna metoda, która skutecznie działa w wielu krajach w Europie. Ale niestety to jest kwestia decyzji politycznej - ubolewał Luft.

TOK FM PREMIUM