Kowalczyk wyjaśnia, dlaczego Polska stawia na węgiel: Energia odnawialna jest najmniej bezpieczna
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów w "Poranku Radia TOK FM" skomentował doniesienia na temat planów rządu, który chce zamknąć część kopalń węgla kamiennego.
"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do informacji, z których wynika, że resort energii przyjrzał się kopalniom węgla kamiennego i wytypował zakłady do zamknięcia. "Nie ma jednak pomysłu, jak tę informację przekazać opinii publicznej. Zakłady, o których mowa, zatrudniają 15 tys. ludzi, a średnia strata na tonie węgla, jaką przyniosły w 2015 r., to 87 zł wobec 27 zł w całej branży" - podaje "DGP".
Rząd od samego początku mówił o zamykaniu kopalń...
Minister stwierdzi, że rząd PiS od samego początku mówił, że część kopalń, które wyczerpały swoje złoża węgla trzeba zamykać, bo ich utrzymywanie jest nieopłacalne.
- Jeśli w jakieś kopalni górnicy muszą jechać i wracać z wyrobiska dwie i pól godziny, a na pracę zostają im dwie godziny, to jaki to ma sens? Takie kopalnie trzeba zamykać i w to miejsce budować nowe - argumentował Henryk Kowalczyk.
Energia z OZE najmniej bezpieczna = pewna?
- Po co budować nowe kopalnie skoro rząd stawia teraz na elektrownie atomowe, nawet nie na jedną dużą, tylko kilka mniejszych? - zapytał ministra Jan Wróbel nawiązując tym samym do założeń rządowej "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".
- Zawsze energetyka powinna mieć rozproszone źródła. To nie jest tak, że jest oparta [energetyka - red.] tylko na węglu i atomie... Też energia odnawialna, która tutaj jest najmniej bezpieczna, bo jak są warunki daje prąd, a jak warunków nie ma to prądu nie daje. Propagandowo piękne, ale w efektach... - mówił Henryk Kowalczyk, który nie bardzo potrafił wyjaśnić, dlaczego w takim razie Polska kupuje z Niemiec energią właśnie z OZE [odnawialne źródła energii to nie tyko wiatr, ale też energia słoneczna, opady, pływy morskie, czy geotermia - red.].
- Tyle tylko, że dopłacamy żeby to kupować, a z drugiej strony nie daje bezpieczeństwa. I tak i tak musimy utrzymywać w mocy te elektrownie, które pracują. Przy elektrowniach atomowych też tak będzie. To ona [elektrownia - red.] też będzie musiała pracować bez względu na to, czy z takie elektrowni prąd będzie potrzebny, czy nie. Najważniejsza jest dywersyfikacja źródeł energii: i węgiel i energetyka atomowa i energetyka ze źródeł odnawialnych, ale OZE w umiarkowanym zakresie - przyznał w Henryk Kowalczyk.
Ministerstwo Rozwoju we współpracy z innymi resortami przygotowało projekt "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Według tej strategii rząd chce do 2030 roku zainwestować miliardy w energetykę jądrową. Rząd chce budować nie tylko duże, ale też i niewielkie reaktory.
DOSTĘP PREMIUM
- Polacy rezygnują z wyjazdu na ferie, a w Zakopanem właściciele hoteli zaniżają ceny. "Absolutne kuriozum"
- "Dziś nie płacę" i "dzida". Ale potem wracają, bo "pensja przyszła". Plaga kradzieży paliw na stacjach
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu KRRiT [aktualizacja]
- Kaczyński nic nie wie o aferze "willa plus"? "Jest jak Jan Paweł II. Nikt mu jeszcze nie wydrukował Internetu"
- "Król jest nagi"? Najbogatszy azjatycki miliarder musi się tłumaczyć. "W Indiach to bohater"
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińcy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- "PiS siedzi i zmienia paczki popcornu". Wiceszef Polski 2050 o kłótniach na opozycji i kulisach feralnego głosowania
- Kto bardziej odczuwa ból: kobiety czy mężczyźni? Badania i obserwacje kliniczne rozwiewają wątpliwości
- Trudny weekend w Tatrach. Szlaki zamknięte, na drogę do Morskiego Oka zeszła "potężna lawina"
- "Centrum Gnębienia Pracownic". Czy najstarsza fundacja feministyczna przetrwa? "Nowakowska wytoczy działa"