Kowalczyk wyjaśnia, dlaczego Polska stawia na węgiel: Energia odnawialna jest najmniej bezpieczna
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Henryk Kowalczyk, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów w "Poranku Radia TOK FM" skomentował doniesienia na temat planów rządu, który chce zamknąć część kopalń węgla kamiennego.
"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do informacji, z których wynika, że resort energii przyjrzał się kopalniom węgla kamiennego i wytypował zakłady do zamknięcia. "Nie ma jednak pomysłu, jak tę informację przekazać opinii publicznej. Zakłady, o których mowa, zatrudniają 15 tys. ludzi, a średnia strata na tonie węgla, jaką przyniosły w 2015 r., to 87 zł wobec 27 zł w całej branży" - podaje "DGP".
Rząd od samego początku mówił o zamykaniu kopalń...
Minister stwierdzi, że rząd PiS od samego początku mówił, że część kopalń, które wyczerpały swoje złoża węgla trzeba zamykać, bo ich utrzymywanie jest nieopłacalne.
- Jeśli w jakieś kopalni górnicy muszą jechać i wracać z wyrobiska dwie i pól godziny, a na pracę zostają im dwie godziny, to jaki to ma sens? Takie kopalnie trzeba zamykać i w to miejsce budować nowe - argumentował Henryk Kowalczyk.
Energia z OZE najmniej bezpieczna = pewna?
- Po co budować nowe kopalnie skoro rząd stawia teraz na elektrownie atomowe, nawet nie na jedną dużą, tylko kilka mniejszych? - zapytał ministra Jan Wróbel nawiązując tym samym do założeń rządowej "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".
- Zawsze energetyka powinna mieć rozproszone źródła. To nie jest tak, że jest oparta [energetyka - red.] tylko na węglu i atomie... Też energia odnawialna, która tutaj jest najmniej bezpieczna, bo jak są warunki daje prąd, a jak warunków nie ma to prądu nie daje. Propagandowo piękne, ale w efektach... - mówił Henryk Kowalczyk, który nie bardzo potrafił wyjaśnić, dlaczego w takim razie Polska kupuje z Niemiec energią właśnie z OZE [odnawialne źródła energii to nie tyko wiatr, ale też energia słoneczna, opady, pływy morskie, czy geotermia - red.].
- Tyle tylko, że dopłacamy żeby to kupować, a z drugiej strony nie daje bezpieczeństwa. I tak i tak musimy utrzymywać w mocy te elektrownie, które pracują. Przy elektrowniach atomowych też tak będzie. To ona [elektrownia - red.] też będzie musiała pracować bez względu na to, czy z takie elektrowni prąd będzie potrzebny, czy nie. Najważniejsza jest dywersyfikacja źródeł energii: i węgiel i energetyka atomowa i energetyka ze źródeł odnawialnych, ale OZE w umiarkowanym zakresie - przyznał w Henryk Kowalczyk.
Ministerstwo Rozwoju we współpracy z innymi resortami przygotowało projekt "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Według tej strategii rząd chce do 2030 roku zainwestować miliardy w energetykę jądrową. Rząd chce budować nie tylko duże, ale też i niewielkie reaktory.
-
Pan Jan tak trudnych czasów nie pamięta. "Nie ma nawet na utrzymanie rodziny"
-
Baszir z Iranu w zamknięciu spędził 113 dni. Teraz chce od Polski zadośćuczynienia
-
Szef MSWiA: Poszukiwany Sebastian Majtczak został zatrzymany
-
Skatowany we wrocławskiej izbie wytrzeźwień. "To nie pierwszy przypadek"
-
To nie był pierwszy wypadek Sebastiana Majtczaka? Są nowe informacje
- Sebastian M. zatrzymany. PiS "odtrąbił sukces", a poseł z Łodzi wskazuje, kto mataczył. "Powinni mieć zarzuty"
- Trzy pytania do Donalda Tuska od TVP. I wtedy mocna deklaracja szefa PO. "Mam coraz więcej dowodów"
- Ten sondaż to game changer? Władza w Polsce może się zmienić. Poseł wskazuje moment przełomowy
- Pierwszy błąd popełnili jeszcze "na mieście". Ekspert bezlitosny dla policji ws. śmierci w izbie wytrzeźwień
- Afera po publikacji filmu Wardęgi o youtuberach. Jest doniesienie do prokuratury