Poseł Nowoczesnej: Kaczyński uzurpuje sobie prawo do władzy dyktatorskiej

- Kaczyński w ciągu 27 lat polskiej wolności wyraźnie wskazywał, że Trybunał mu przeszkadza - mówił w Poranku Radia TOK FM Adam Szłapka, sekretarz generalny Nowoczesnej. - On jest zwolennikiem koncepcji, że prawo ma służyć władzy jako narzędzie do sprawowania władzy nad obywatelami - zaznaczył.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- PiS chodzi o to, by cały czas Trybunał Konstytucyjny paraliżować, żeby konflikt był podtrzymywany - mówił w Poranku Radia TOK FM Adam Szłapka, sekretarz generalny Nowoczesnej. - PiS nie chce opublikować wyroku i mówi o kolejnej ustawie o TK - dodał.

- Co w tej sprawie się wydarzy? Bo PiS nie musi ustąpić - zaznaczył Piotr Kraśko. - Musi. To, że nie ustępuje, to znaczy, że łamie prawo - odparł Szłapka. Jego ugrupowanie we wtorek złożyło w warszawskiej prokuraturze okręgowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS powiedział, że wyrok ws. ustawy o TK nie może być opublikowany, zdaniem Nowoczesnej to nawoływanie do przestępstwa.

- Pokazujemy, co się w Polsce dzieje - ciągnął polityk. - PiS czy nawet prezes Kaczyński, który mówi to wprost, uzurpuje sobie prawo do dyktatorskiej władzy - zaznaczył. Jego zdaniem, w Polsce "mamy do czynienia z porządkiem pozakonstytucyjnym". - Premier jest ewidentnie podwładną Kaczyńskiego i wykonuje jego polecenia, prezydent zachowuje się dokładnie tak samo - mówił. - Oni ponoszą za to odpowiedzialność konstytucyjną i w którymś momencie powinni się zreflektować, że łamią prawo i tworzą bardzo groźną sytuację - dodał Szłapka.

- Sprawa jest głębsza niż ten konflikt, z którym mamy do czynienia od czerwca zeszłego roku - mówił rzecznik. Jak zaznaczył, prześledzenie wypowiedzi Kaczyńskiego z całego okresu III RP wskazuje na to, że "Trybunał mu przeszkadza". - Prezes, który kończył studia prawnicze w głębokim PRL, jest zwolennikiem koncepcji prawnej prof. Ehrlicha, który mówił, że prawo ma służyć władzy jako narzędzie do sprawowania władzy nad obywatelami - podkreślił Szłapka.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM