Czy PiS aresztuje Rzeplińskiego? Żakowski poważnie się zastanawia. "Czy są gotowi wyprowadzić prezesa TK w todze z łańcuchem?"

- Czy to jest do pomyślenia już dla PiS, czy nie jest? - pytał Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM. Prokuratura w Katowicach wszczęła śledztwo ws. Andrzeja Rzeplińskiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- W "Rzeczpospolitej" ciekawe rozważania, czy prokuratura wejdzie do Trybunału Konstytucyjnego - zaczął Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM. - Pytanie, które nurtuje nas od dawna - dodał.

Ale, jak zaznaczył, "prezes TK ma immunitet, który musiałby zostać uchylony przez sędziów Trybunału, gdyby ktoś chciał go postawić przed sądem". "Ale ochrona immunitetowa ma granice" - możemy przeczytać w "Rz" . "Po pierwsze można zatrzymać sędziego na gorącym uczynku. To może nastąpić, gdyby np. prokuratura uznała, że blokowanie sędziemu dostępu na rozprawę w pełnym składzie albo na zgromadzenie ogólne TK - co nie wymaga indywidualnego wyznaczania - stanowi przestępstwo. Po drugie do zatrzymania może dojść w stanie wyższej konieczności"

- Bardzo ciekawe rozważania - ocenił Żakowski. - Ciekaw jestem, czy PiS jest gotowe na taką sytuację, w której będzie wyprowadzało z TK jego prezesa może w todze, może z łańcuchem - mówił. - Czy to jest do pomyślenia już dla PiS, czy nie jest? - zastanawiał się.

Śledztwo ws. niedopuszczania przez Andrzeja Rzeplińskiego do orzekania przez trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm i naruszenia praw pracowniczych wszczęła Prokuratura Regionalna w Katowicach . Sprawę do Katowic skierowała Prokuratura Krajowa. Postępowanie, jak podano, zostało zainicjowane zawiadomieniami różnych osób fizycznych.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM