"W dziką reprywatyzację uwikłany jest cały krajowy establishment. Kamienice zwracali też urzędnicy Lecha Kaczyńskiego"
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW sobotę "Gazeta Wyborcza" opisała okoliczności reprywatyzacji jednej z najdroższych działek w Warszawie przy przedwojennej ul. Chmielnej 70, o wartości ok 160 mln zł. Miasto zwróciło ją w 2012 r. trójce prawników, którzy wykupili roszczenia do niej. Tymczasem Ministerstwo Finansów uzyskało dokumenty sugerujące, że b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, zostało w PRL przyznane za nią odszkodowanie. "GW" podała, że w 2012 r. mec. Robert Nowaczyk odebrał od wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba Rudnickiego decyzję o zwrocie działki - Rudnicki kilka tygodni później zrezygnował z pracy w ratuszu. Według artykułu w 2012 r. Rudnickiego i Nowaczyka łączyły relacje biznesowe - byli współwłaścicielami nieruchomości w Zakopanem.
Kradzionej kamienicy się nie odzyska. Interes życia dla cwaniaków
Jan Śpiewak, prezes stowarzyszania Miasto Jest Nasze i warszawski radny, od dawna alarmuje o nieprawidłowościach związanych z reprywatyzacją i "odzyskiwaniem" kamienic w Warszawie. - Jak pan kupi kradziony samochód, nawet w dobrej wierze, nie wiedząc, że jest kradziony, to jak pana złapią z nim, zabiorą go panu. A jak ktoś kupi kradzioną kamienicę i złapią go z tą kradzioną kamienicą, to jej nie zabiorą, bo w przepisach jest coś takiego jak rękojmia ksiąg wieczystych. I trzeba bardzo dużo wysiłku, żeby udowodnić, że ktoś to robił w złej wierze. Dlatego jest to superinteres dla wszystkich cwaniaków i przestępców - mówił w TOK FM Jan Śpiewak.
"Amber Gold to przy tym pikuś"
Dodał, że ma nadzieję, że część kamienic uda się odzyskać i naprawić szkody, które wyrządzono ludziom. Śpiewak w rozmowie z Piotrem Najsztubem przypominał, że problem dotyczy nie tylko Warszawy, ale i Krakowa czy Łodzi.
- Jestem ciekaw, jak ta sprawa będzie się rozwijać, bo w sprawę dzikiej reprywatyzacji jest uwikłany cały krajowy establishment. Kamienice zwracał też Lech Kaczyński - kamienica przy Nabielaka 9, gdzie żyła Jolanta Brzeska czy Noakowskiego 16, którą odzyskała rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz to są zwroty urzędników Lecha Kaczyńskiego - przypomniał Śpiewak w audycji "Prawda nas zaboli" .
Jego zdaniem afera Amber Gold przy reprywatyzacji to jest "mały pikuś". - Amber Gold to 800 milionów złotych, warszawska reprywatyzacja to już kilkanaście miliardów złotych - ocenił Śpiewak.
Kontrolują, ale tylko ostatnie 6 lat
Od kwietnia br. Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Kontrola dotyczy prawidłowości decyzji z lat 2010-16, głównie co do zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości m.in. w Śródmieściu.
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Trwa walka nerwów". Gen. Bąk wskazuje, kiedy spodziewać się "istotnych zmian" na ukraińskim froncie
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
"Kobieta jest jak grzybnia". Rosyjska propaganda to coraz większy odlot. Jest też o Radiu TOK FM
- Mizeria wróci, ale z marchewką będzie trudniej. Kiedy spadną ceny warzyw?
- "Rosyjska wiosenna ofensywa zwolniła i prawdopodobnie wkrótce wygaśnie"
- Wspólna lista jedyną drogą do zwycięstwa w wyborach. Czy sondaż obudzi opozycję?
- Zbigniew Ziobro z bronią. Sondaż nie pozostawia wątpliwości, jak oceniają to obywatele
- MiG-29. Wielka Brytania "jest gotowa" przekazać myśliwce Polsce, ale Warszawa nie prosi