"Rząd jedzie po bandzie. Zakłada, że zawsze będzie dobra koniunktura. Życie ponad stan może skończyć się bardzo źle"

Goście EKG rozmawiali m.in. o finansowym optymizmie ekipy rządzącej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPrzyszłoroczna dziura budżetowa ma wynieść ok. 60 miliardów złotych . Informacje potwierdziło w komunikacie ministerstwo finansów. To rekordowa kwota, o 5 mld zł większa niż deficyt w tym roku.

Dr Andrzej Rzońca oceniał w EKG te doniesienia: Rząd jedzie po bandzie. Zakłada, że będziemy mieli ciągle dobrą koniunkturę. W efekcie to życie ponad stan nie skończy się źle. A może się skończyć bardzo źle. Już w tym roku dług publiczny ma przekroczyć 52 proc. PKB. W 2007 r. to było 44 proc. W takiej sytuacji wystarczy rok złej koniunktury i otrzemy się o konstytucyjny próg. A wtedy trzeba będzie dramatycznie podnosić wydatki i ciąć wydatki - mówił w programie "EKG" .

Dr Piotr Maszczyk dodał: Ktoś, kto nie jest ekonomistą, ale interesuje się gospodarką będzie patrzył na to, jaka jest strona wydatkowa budżetu, bo to go dotyczy. Mamy zabezpieczone środki na różnego rodzaju programy transferów np. 500+ itd. Słyszymy o podwyżce w strefie budżetowej, o wzroście nakładów na obronę narodową - wyliczał.

Więcej w programie>>

DOSTĘP PREMIUM