Prezydent odmówił powołania sędziów. "Bo może". Teraz będą walczyć w sądzie administracyjnym

Co najmniej trzech spośród dziesięciu sędziów, którym prezydent Andrzej Duda odmówił nominacji, idzie do sądu - dowiedziało się TOK FM.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasChodzi o tzw. skargę na bezczynność organu. Sędziowie zwrócili się do wsparcie do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Bez uzasadnienia

Krajowa Rada Sądownictwa kilka miesięcy temu wystąpiła do prezydenta z wnioskiem o nominacje sędziowskie dla trzynastu sędziów. Dziesięciu nominacji nie dostało. Dziewięciu - starało się o awans do sądu wyżej instancji, a jeden o urząd sędziego sądu rejonowego.

Kancelaria Prezydenta nie podała żadnego uzasadnienia. Marek Magierowski, szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta, tłumaczył, że prezydent może, ale nie musi powoływać sędziów wskazanych przez KRS, bo to jego prerogatywa osobista.

Sędziowie uważają, że prezydent nie miał prawa odmówić nominacji?

Z ustaleń TOK FM wynika, że sędziowie najpierw złożyli w Kancelarii Prezydenta wniosek o usunięcie naruszenia prawa. Jednak wobec bezskuteczności tego wezwania - sprawa trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Trzech sędziów poprosiło o wsparcie Rzecznika Praw Obywatelskich. Decyzja o tym, czy RPO się do skargi przyłączy jeszcze nie zapadła. Ze względu na to, że skargi mają charakter indywidualny, prawnicy z biura RPO nie zdradzają, którzy to sędziowie ani z jakich miast.

Nie wiadomo, czy tylko tych trzech sędziów chce iść do sądu

O informację w tej sprawie poprosiliśmy Kancelarię Prezydenta, bo skargę na bezczynność organu składa się za pośrednictwem Kancelarii. 21 sierpnia wysłaliśmy maila z pytaniami m.in. o to, ilu sędziów wezwało prezydenta do usunięcia naruszenia prawa i którzy to sędziowie. Na odpowiedź z Kancelarii Prezydenta wciąż czekamy.

Kim są nienominowani?

Sędziowie, którym prezydent odmówił nominacji to osoby, których decyzje wzbudzały poruszenie m.in. na formach w internecie. Jeden sędzia jest na przykład krytykowany za to, że odrzucił skargę na komornika. Inny - orzekał w sprawie wytoczonej Januszowi Palikotowi przez Jarosława Kaczyńskiego. Jest też sędzia z Gdańska, która oddaliła pozew zbiorowy w sprawie Amber Gold.

Przypomnijmy, że podobna sprawa związana z odmową nominacji już raz była - za prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wtedy problem trafił najpierw do sądu, a potem do Trybunału Konstytucyjnego, ale w większości spraw nie było rozstrzygnięcia, bo sędziowie ostatecznie nominację otrzymali.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM