Kraśko o "dwóch Polskach": Chcemy mieć prezydenta co jakiś czas jednej albo drugiej Polski? Nie, chcemy mieć prezydenta po prostu Polski

- Nie ma dwóch różnych krajów, jest tylko jedna Polska - podkreślał Piotr Kraśko w Poranku Radia TOK FM. - Jeżeli są dwie, to można być prezydentem tylko jednej z nich. Jeżeli są dwie Polski, to może są jakieś dwie różne konstytucje, a jest tylko jedna - mówił.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- Nie jest dobrze, żebyśmy się przyzwyczajali do mówienia o dwóch Polskach - stwierdził Piotr Kraśko w Poranku Radia TOK FM. - Nie ma dwóch różnych krajów, jest tylko jedna Polska, bo jeżeli są dwie, to można by było być prezydentem tylko jednej z nich. Jeżeli są dwie Polski, to może są jakieś dwie różne konstytucje, a jest tylko jedna - dodał.

Kraśko odniósł się do słów prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystości pogrzebowych "Inki" i "Zagończyka": "Aż 70 lat czekać trzeba było na ten pogrzeb i aż 27 lat po 1989 r. O ile do 1989 r. można powiedzieć, że rządził ustrój tych samych zdrajców, którzy zamordowali 'Inkę' i 'Zagończyka', to przecież po 1989 r. teoretycznie nie".

- Jeżeli ktoś urodził się po 1989 r., to może być bardzo dumny z Polski - podkreślił publicysta. - Oczywiście wielu ludziom działa się krzywda, wiele rzeczy trzeba zmienić, naprawić, ulepszyć. Ale żaden kraj nie zrobił tyle w ciągu 27 lat, ile zrobili Polacy po 1989 r. Żaden kraj w historii! - zaznaczył Kraśko. - Żadnego kraju nie podziwiano za to, co się udało - dodał.

"Nie myślmy, że są dwa różne kraje"

- Można było w wolnej Polsce wybierać Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę. Polacy mogli dokonywać swoich wolnych wyborów - mówił prowadzący Poranek Radia TOK FM. - Możemy słuchać różnych stacji radiowych, oglądać różne stacje telewizyjne, czytać różne gazety, ale nasze dzieci pójdą do jednej szkoły - to na koniec jest o wiele ważniejsze - podkreślił.

Jak dodawał, w USA wybuchła krwawa wojna secesyjna, w której zginęło 600 tys. ludzi. - Brat strzelał do brata. Krwawa, straszna wojna domowa, a jednak mają jedna Amerykę, tak jak my mamy jedną jedyną Polskę - powiedział Kraśko. - Nie myślmy, że są dwa różne kraje, bo jeżeli przyzwyczaimy się do tej myśli, to będziemy mieć prezydenta co jakiś czas jednej Polski albo drugiej Polski, a chcemy mieć prezydenta po prostu Polski - zaznaczył.

 

Ile pamiętasz z najnowszej historii Polski? Sprawdź się w quizie z pytaniami Piotr Kraśki>>

DOSTĘP PREMIUM