Pięciu sędziów pisze do prezydenta. Chcą wiedzieć, czemu nie dostali nominacji

Pięciu sędziów, którym prezydent odmówił nominacji, napisało do Kancelarii Prezydenta - ustaliło TOK FM. Wystosowali wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Sędziowie nie wiedzą bowiem, dlaczego nie dostali nominacji, bo w decyzji prezydenta nie było żadnego uzasadnienia.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasChodzi głównie o nominacje do sądów wyższej instancji. 21 sierpnia Radio TOK FM wystosowało do Kancelarii Prezydenta pytania w sprawie nominacji sędziowskich.

Kancelaria w udzielonej nam właśnie odpowiedzi informuje, że dostała pięć wezwań do usunięcia naruszenia prawa. To procedura w prawie administracyjnym, którą - mówiąc obrazowo - trzeba wyczerpać, by móc ewentualnie pójść dalej.

Czyli, by złożyć skargę na bezczynność organu - skargę, którą mógłby rozpatrzyć wojewódzki sąd administracyjny.

Sędziowie chcą walczyć

Jako pierwsi informowaliśmy, że co najmniej trzech sędziów ma taki właśnie zamiar - sędziowie ci wystąpili już wcześniej o wsparcie do rzecznika praw obywatelskich. Chodzi o to, by RPO przyłączył się do ich spraw w charakterze strony. Decyzji rzecznika jeszcze nie ma - ma być podjęta pod koniec września, ale wszystko wskazuje na to, że RPO do prośby sędziów się przychyli.

Spytaliśmy Kancelarię Prezydenta, którzy sędziowie złożyli wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Kancelaria - przytaczając szereg przepisów - odpisała nam, że nazwisk ujawnić nie może m.in. dlatego, że te dane nie mają charakteru informacji publicznej.

"W orzecznictwie przyjmuje się, że dokumenty prywatne nie są informacją publiczną, nawet jeśli znajdują się one w posiadaniu podmiotu zobowiązanego do udzielenia informacji publicznej i w jakimś stopniu dotyczą "sprawy publicznej" (.)" - napisała nam Kancelaria Prezydenta.

Urzędnicy piszą, że w konstytucji...

Kancelaria Prezydenta kolejny raz przytacza argument, że kompetencja do powoływania sędziów jest prerogatywą osobistą prezydenta (art. 144 Konstytucji), tj. jego osobistym uprawnieniem, które dla swej ważności nie wymaga podpisu Prezesa Rady Ministrów" - napisała nam Kancelaria.

O Krajowej Radzie Sądownictwa i jej roli w tym zakresie - ani słowa.

Kiedy mogłyby ruszyć procesy przed sądem administracyjnym ze skarg sędziów? Trudno przewidzieć - prawdopodobnie najwcześniej za kilka miesięcy.

Sędziowie podpadli

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM