Pomyłka przy zapłodnieniu in vitro. Śledztwo umorzone. "Nie dopatrzono się znamion czynu zabronionego"

Śledztwo w sprawie pomyłki przy zapłodnieniu in vitro w klinice w Policach zostało umorzone - informuje oficjalnie Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. Śledczy "nie dopatrzyli się znamion czynu zabronionego".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasPomyłka polegała na wszczepieniu pacjentce komórki jajowej innej kobiety. Urodziła więc dziecko, którego nie jest genetyczną matką.

Sprawa wyszła na jaw, po tym jak pod koniec 2014 roku szczecinianka urodziła dziewczynkę z licznymi wadami genetycznymi. Wadami, które wcześniej nie występowały w rodzinach kobiety i mężczyzny. Dlatego rodzice zdecydowali się na badania DNA.

Bezsilna medycyna

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie prokurator Damian Kordykiewicz potwierdza, że śledczy nie dopatrzyli się znamion czynu zabronionego. Biegli nie byli w stanie stwierdzić, co było obciążone: komórka pobrana od innej kobiety, nasienie mężczyzny, czy do powikłań doszło już po zapłodnieniu .

- Medycyna jest obecnie w stanie wykazać związku przyczynowo-skutkowego, co do któregokolwiek z tych możliwych przypadków, a zatem na gruncie prawa karnego, jeżeli nie możemy przypisać związku przyczynowo skutkowego, nie możemy przypisać odpowiedzialności karnej - tłumaczy prokurator Kordykiewicz i dodaje, że zgodnie z prawem w przypadku wątpliwości muszą one być tłumaczone na korzyść sprawcy.

Stronom przysługuje prawo do odwołania się od decyzji prokuratury. Decyzji, która nie wyklucza dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w procesie cywilnym.

Sąd lekarski

Po nagłośnieniu sprawy klinika w Policach została rozwiązana, a rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy o nieprawidłowości oskarżył kierownika laboratorium. W laboratorium miał panować bałagan, probówki były niewystarczająco oznaczone, a zapłodnieniem zajmował się jeden przez nikogo nie nadzorowany laborant.

Ten wątek sprawy cały czas bada Sąd Lekarski. Kolejna rozprawa w październiku, swoje zeznania będzie kontynuował były kierownik laboratorium.

DOSTĘP PREMIUM